Kanada wysłała do Chin wyspecjalizowaną jednostkę służb ratowniczych w celu koordynacji logistyki planowanej repatriacji Kanadyjczyków, ponieważ liczba osób chcących opuścić region, w którym panuje epidemia nowego koronawirusa, stale rośnie. Ewakuowani zostaną umieszczeni na dwutygodniową kwarantannę w bazie wojskowej w Trenton.

Global Affairs Canada (GAC) (ministerstwo spraw zagranicznych) poinformowało, że w niedzielę otrzymało 325 wniosków od Kanadyjczyków, którzy chcą opuścić Hubei, prowincję najbardziej dotkniętą wybuchem epidemii nowego koronawirusa.

W piątek minister spraw zagranicznych François-Philippe Champagne mówił o  196 wnioskach

Wyższa liczba świadczy o rosnącym zainteresowaniu  osób posiadających obywatelstwo kanadyjskie, by wydostać się z regionu miasta Wuhan, gdzie codziennie rejestruje się nowe przypadki zachorowań i rośnie liczba ofiar śmiertelnych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Tymczasem biuro premiera Justina Trudeau poinformowało, że zwołana został  Grupa Reagowania na Sytuacje Nadzwyczajne (Incident Response Group) w celu koordynowania bieżących wysiłków na rzecz pomocy Kanadyjczykom, którzy chcą wyjechać z Chin. Grupa obejmuje ministrów i innych wyższych rangą urzędników rządowych.

W oświadczeniu  poinformowano, że Kanada wyczarterowała samolot, który poleci do Wuhan po otrzymaniu niezbędnej autoryzacji od chińskiego rządu.

Samolot przewiezie pasażerów do bazy sił powietrznych w Trenton w Ontario, gdzie przejdą badania zdrowotne i „okres obserwacji”, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Chiny zarejestrowały już 17205 potwierdzonych przypadków koronawirusa, a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 361. Odnotowano już pierwszy przypadek śmiertelny poza Chinami – 44-letniego mężczyzny na Filipinach.

W Kanadzie mamy cztery potwierdzone przypadki zachorowań; trzy w Ontario, a czwarty w Kolumbii Brytyjskiej.

Prawie 200 Amerykanów zostało już ewakuowanych z Wuhan,  poddano ich dwutygodniowej kwarantannie po przybyciu do USA. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowało, że po raz pierwszy od lat 60.  zarządzono taką kwarantannę.

W oświadczeniu Ottawa stwierdza, że ​​jedynie obywatele Kanady, którzy wjechali do Chin na paszporcie kanadyjskim i posiadają ważmny paszport kanadyjski będą mogli wejść na pokład samolotu. Kanadyjczycy z krewnymi będącymi obywatelami Chin będą musieli zdecydować, czy wyjechać bez niektórych członków rodziny.