Koleje Canadian National otrzymały sądowy nakaz zakończenia przez Indian Mohawk blokowania torów kolejowych w miejscowości w Tyendinaga w Ontario.
W czwartek Mohawkowie z Tyendinaga ustawili wywrotkę z pługiem śnieżnym przy linii kolejowej  w proteście, solidarno,ciowym z plemieniem Wet’suwet’en w Kolumbii Brytyjskiej gazociągu, którzy protestują przeciwko budowie gazociągu.
CN Rail uzyskała nakaz sądowy w celu zakończenia demonstracji, która na trzy dni wstrzymała ruch kolejowy między Toronto a Ottawą i Montrealem .

Protest prowadzony był też w Toronto. W sobotę  ok. 150 demonstrantów zatarasowało przejazd kolejowy w  pobliżu Dupont Street i Dufferin Street, zmuszając do zatrzymania ruchu kolejowego w tym rejonie.

W niedzielę komunikacja kolejowa między Toronto a Ottawą i Montrealem nadal była przerwana. Via Rail poinformowała, że zatrzymała pociągi na stacjach, do czasu uregulowania sytuacji

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Blokada popiera Pierwszego Narodu Wet’suwet’en, który w piątek stanął w obliczu nalotów z RCMP na obozy utworzone w celu zatrzymania gazociągu ziemnego w Kolumbii Brytyjskiej.

 

Nakaz  został wydany przez Sąd Najwyższy Ontario w Toronto w piątek.

Mohawks z Tyendinaga protestował wzdłuż linii kolejowych, które przecinają granicę ich terytorium w pobliżu Belleville na Ontario, naród Wet’suwet’en w Kolumbii Brytyjskiej.

Mohawkowie powiedzieli, że zatrzymają ruch pociągów, dopóki RCMP nie opuści terytorium We’tsuwet’en,

Zdjęcia z protestów w Ontario – które rozpoczęły się w czwartek wieczorem – pokazują wywrotkę zaparkowaną obok szyn i znaki z napisem „RCMP wynoś się” i „Indianland”.

Jednak tory nigdy nie zostały faktycznie zablokowane.

W oświadczeniu CN Rail stwierdza, że „kilkadziesiąt” pociągów towarowych i pasażerskich zostało odwołanych w następstwie protestu

W sobotę Via Rail odwołała wszystkie pociągi kursujące między Toronto a Ottawą , a także pociągi między Toronto i Montrealem.

Belleville znajduje się około połowy drogi między Toronto a Ottawą.

Via Rail oświadczyła, że zwróci pieniądze osobom, których dotknęło odwołanie połączeń. Zatrzymano również składy towarowe CN.

Rurociąg Coastal GasLink został zatwierdzony przez prowincję Kolumbii Brytyjskiej, a 20 rad indiańskich podpisało umowy popierające projekt, w tym pięć z sześciu rad plemiennych  Wet’suwet’en.

Ale dziedziczni wodzowie Wet’suwet’en twierdzą, że te rady odpowiadają tylko za terytorium w ramach swoich  rezerwatów

Dziedziczni wodzowie – przywódcy narodowego systemu zarządzania obowiązującego przed wejściem w życie ustawy o Indianach – roszczą sobie pretensje do władzy na ponad 22 000 kilometrów kwadratowych tradycyjnego terenu plemienia

 

Rurociąg Coastal GasLink jest jednym z kluczowych elementów terminalu eksportowego LNG o wartości 40 miliardów dolarów w Kitimat, BC, który znajduje się na ziemiach Haisla Nation, który wspiera projekt.

 

za cbc