Pasażerowie Air Canada przecierają oczy ze zdumienia i nie wierzą własnym uszom, gdy linia lotnicza podaje im powody, dla których nie może wypłacić odszkodowania za opóźnione loty.

Kristin Radtke miała lecieć z Edmonton do Montrealu w Boże Narodzenie. Jej lot było opóźniony o sześć godzin. Radtke złożyła skargę do Air Canada i myślała, że sprawa będzie szybko załatwiona. Jej narzeczony, który leciał z nią, złożył skargę 1 stycznia i dostał 700 dolarów odszkodowania. Skarga Radtke wpłynęła jednak 22 stycznia, i w tym problem. Kobieta dostała odpowiedź, że opóźnienie było spowodowane usterką techniczną wpływającą na bezpieczeństwo lotu i dlatego odszkodowanie się nie należy. Radtke wspomina jednak, że po odwołaniu lotu i przebukowaniu pasażerów na inne loty Air Canada wydała pisemne oświadczenie, że powodem zamieszania były braki personalne wśród załogi.

Radtke należy do grona co najmniej kilku pasażerów, którym Air Canada odmówiła odszkodowania za opóźnienia lotów po 15 grudnia.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Właśnie 15 grudnia weszły w życie nowe przepisy federalne nakazujące dużymi liniom lotniczym wypłatę do 1000 dolarów zadośćuczynienia za opóźnienia zależne od linii i nie związane z bezpieczeństwem. Przed wprowadzeniem nowych zasad część ekspertów obawiała się, że linie będą szukały wymówek, by nie płacić.

Rzecznik Air Canada stwierdził, że linia przestrzega nowych przepisów, a wspomnianej sprawy nie może komentować, bo jest przedmiotem apelacji.

W podobnej sytuacji znaleźli się Melissa Nickerson i jej mąż, który 30 grudnia mieli lecieć lotem Air Canada z Chicago do Calgary. Opóźnienie wynosiło 13 godzin, pasażerów przełożono na inny lot. Małżonkowie dostali vouchery do restauracji, na których było napisane, że odwołanie oryginanlego lotu było kontrolowane. Air Canada wysłało do pasażerów informację tekstową, że wystąpiły ograniczenia personalne wśród załogi. Gdy Nickerson złożyła skargę, dowiedziała się, że odszkodowanie jej nie przysługuje, a powodem odwołania i opóźnienia była “usterka techniczna przekładająca się na poziom bezpieczeństwa”.