Konserwatywny przywódca Andrew Scheer określił przemówienie premiera w Izbie Gmin, które miało nakreślić metody rozwiązania problemu blokad torów kolejowych przez Indian „najsłabszą odpowiedzią na kryzys” w historii Kanady
Przemawiając we wtorek do Izby Gmin, premier Justin Trudeau poprosił Kanadyjczyków o cierpliwość wobec jego rządu, który dąży do wynegocjowania porozumień z organizatorami blokad, które sparaliżowały sieć transportową kraju.

Trudeau powiedział, że jego rząd jest zaangażowany w „dialog” z protestującymi, którzy zamknęli CN Rail we wschodniej Kanadzie i znaczną część usług Via Rail w całym kraju, blokując kluczową arterię w południowym Ontario.

Blokada trwa od 12 dni, a od piątku CN została zmuszona do zamknięcia sieci na wschód od Toronto – co ma katastrofalne następstwa dla biznesów. Protestujący z Terytorium Mohawk w Tyendinaga twierdzą, że działają solidarnie z niektórymi dziedzicznymi wodzami Wet’suwet’en w Kolumbii Brytyjskiej, którzy sprzeciwiają się projektowi gazociągu Coastal GasLink przebiegającego przez ich tradycyjne terytorium.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Ludzie są zdenerwowani i sfrustrowani. Ja to rozumiem” – powiedział Trudeau. „Jest to zrozumiałe, ponieważ dotyczy to rzeczy, które mają znaczenie – praw i źródeł utrzymania, praworządności i naszej demokracji”.

Premier nie przedstawił w swoim przemówieniu żadnego sposobu rozwiązania kryzysu, ale  wykluczył interwencję policji postulując dalsze rozmowy z protestującymi.

„Znalezienie rozwiązania nie będzie proste. Wymaga determinacji, ciężkiej pracy i współpracy” – powiedział Trudeau. „Tworzymy przestrzeń dla pokojowego, uczciwego dialogu  … Potrzebujemy Kanadyjczyków, aby wykazali się zarówno determinacją, jak i współpracą.”.

Wielogodzinne spotkanie Ministra Marca Millera w sobotę nie zakończyło blokady. Carolyn Bennett, minister stosunków rdzennych mieszkańców, przyleciała w poniedziałek do Kolumbii Brytyjskiej, aby spotkać się z dziedzicznymi wodzami Wet’suwet’en i Gitxsanem, ale spotkanie to  się nie odbyło.

Trudeau powiedział, że zbyt długo rząd federalny ignorował  indiańskie żądania rozwiązania nierozstrzygniętych sporów o ziemię i traktaty. Krytykował konserwatywnego przywódcę Andrew Scheera  i innych polityków, których oskarżył o zmuszanie Ottawy do „działania w pośpiechu i ignorowania złożoności problemu”.

Scheer określił przemówienie Trudeau „najsłabszą odpowiedzią na kryzys krajowy w historii Kanady”.

Powiedział, że przemówienie Trudeau oferuje Kanadyjczykom „sieczkę słowną” bez sensownego planu przywrócenia usług kolejowych i położenia kresu nielegalnym blokadom, które godzą w gospodarkę kraju.

„Oświadczenie premiera było całkowitym zaprzeczeniem odpowiedzialności i przywództwa” – powiedział Scheer. „Premier ośmielił i zachęcił do tego rodzaju zachowania”.

Scheer powiedział, że konserwatyści stoją murem za ciężko pracującymi Kanadyjczykami, a nie radykalnymi aktywistami, którzy chcą zamknąć przemysł energetyczny kraju.

W piątek Scheer powiedział, że premier powinien nakazać RCMP usunięcie protestujących.