Canada Revenue Agency zapewnia, że nie zapomina o podatnikach, którzy wypełniają rozliczenie w formie papierowej. Fiskus od lat przekonywał do przejścia na formę elektroniczną jako szybszą i prostszą, ale część Kanadyjczyków wciąż woli tradycyjny formularz. Często są to osoby, w przypadku których od wysłania rozliczenia zależy otrzymanie zasiłków – na przykład seniorzy czekający na Old Age Security, rodzice, którym przysługuje Canada Child Benefit, osoby rozliczające się po raz pierwszy, a także te najsłabiej zarabiające.

Z tego powodu CRA wprowadziło zmiany w poradniku dla podatników, by jeszcze bardziej uprościć język. Dodano też informacje o nowych zasiłkach oraz listę niezbędnych dokumentów, by osoba wypełniająca formularz nie zapomniała o żadnym załączniku.

Agencja podatkowa szacuje, że w tym roku wpłynie około dwóch milionów papierowych rozliczeń. Łącznie w Kanadzie podatek dochodowy rozlicza 26 milionów osób. CRA spodziewa się, że formularze papierowe będą funkcjonować jeszcze przez jakieś 20 lat.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W poniedziałek w centrów informacyjnych rozpoczęli pracę nowi urzędnicy. Godziny pracy infolinii są wydłużone. Zatrudniono też dodatkowe osoby do sprawdzania papierowych formularzy. Rozesłano 1,6 miliona poradników w formie książeczki. CRA przypomina również, że istnieje możliwość rozliczenia przez telefon. Może to być korzystne dla osób, których dochody niewiele się zmieniły, np. dla seniorów.