Ed Fast, konserwatywny poseł do parlamentu z okręgu Abbotsford, wydał następujące oświadczenie po tym, jak liberałowie zagłosowali przeciwko jego wnioskowi o wstrzymanie poszerzenia zakresu wspomaganego samobójstwa na Kanadyjczyków chorych psychicznie:

„Po 8 latach rządów Justina Trudeau Kanadyjczycy zmagają się z szybko pogarszającą się jakością życia. Wielu Kanadyjczyków musi radzić sobie z ogromnym stresem związanym z niepewnością, jak opłacić czynsz i  zapewnić jedzenie.

„Mimo to Justin Trudeau w dalszym ciągu agresywnie naciska na rozszerzenie MAID na osoby cierpiące wyłącznie na choroby psychiczne. Eksperci jasno stwierdzili, że nie można bezpiecznie wdrożyć MAID w przypadku chorób psychicznych, a szefowie psychiatrii we wszystkich 17 kanadyjskich szkołach medycznych wezwali do opóźnienia głęboko wadliwego ustawodawstwa liberałów dotyczącego MAID, które rozszerzyłoby uprawnienia do wspomaganego samobójstwa na osoby z zaburzeniami psychicznymi. Nie da się ustalić, czy choroba psychiczna danej osoby nigdy nie ustąpi po leczeniu.

„Konserwatyści nie wierzą, że MAID jest akceptowalnym rozwiązaniem chorób psychicznych i cierpienia psychicznego.

„Przy wsparciu moich kolegów konserwatystów przedłożyłem propozycję ustawodawczą zabraniającą rozszerzania MAID na Kanadyjczyków, u których jedyną chorobą jest choroba psychiczna.

„Niestety zdecydowana większość liberalnych członków parlamentu zdecydowała się zignorować Kanadyjczyków chorych psychicznie, aby zyskać przychylność Justina Trudeau.

„Pomimo naszego rozczarowania lekceważeniem przez liberałów osób cierpiących na choroby psychiczne, konserwatyści będą nadal walczyć o tych, którzy zostali odrzuceni i nie będziemy wspierać rozszerzenia MAID na choroby psychiczne.

„Przywrócimy ludziom kontrolę nad swoim życiem, umożliwiając im prowadzenie dobrego i godnego życia. Dlatego nigdy z nikogo nie zrezygnujemy. Konserwatyści staną po stronie najbardziej bezbronnych i ich bliskich”.