W pierwszym dniu wizyty w Indiach, w poniedziałek, prezydent USA Donald Trump podkreślał współpracę wojskową obu krajów i wspólną walkę z terroryzmem. Na stadionie Motera zapowiedział podpisanie z Indiami umowy na sprzedaż amerykańskiej broni o wartości 3 mld USD.

„Miło mi obwieścić, że jutro nasi przedstawiciele podpiszą umowę sprzedaży o wartości 3 mld USD na absolutnie najwyższej jakości helikoptery wojskowe i inny sprzęt dla indyjskiej armii” – mówił Trump do widowni wypełnionego po brzegi 110-tysięcznego stadionu Motera w Ahmedabadzie.

„USA i Indie są zjednoczone, by chronić obywateli przed radykalnym terrorem islamskim. Oba kraje przez niego cierpiały” – podkreślał prezydent Trump, na co widzowie, w większości ubrani na biało, odpowiedzieli brawami. „Premier Modi jest twardym negocjatorem” – dodał.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W ubiegłym tygodniu media informowały o zatwierdzeniu przez gabinet Modiego zakupu 24 wielozadaniowych śmigłowców dla indyjskiej marynarki wojennej za 2,6 mld USD oraz sześciu helikopterów Apache za 930 mln USD. Dodatkowo Indie mogą zakupić samoloty patrolowe. „Nasze granice będą zawsze zamknięte dla terrorystów, dla terroryzmu i ekstremistów. Ktokolwiek zagraża bezpieczeństwu naszych obywateli, otrzyma zakaz wstępu (do kraju – PAP). Każdy kraj ma prawo chronić swoje granice” – dodał.

Trump chwalił indyjską demokrację i tolerancję. Ocenił, że w kraju tym „hindusi, muzułmanie, sikhowie, dżajniści, buddyści, chrześcijanie i żydzi, ramię w ramię, praktykują swoją wiarę w harmonii”.

W tym samym czasie w północno-wschodnich dzielnicach Delhi już drugi dzień trwały starcia zwolenników i przeciwników rządowej nowelizacji ustawy obywatelskiej. Przeciwnicy nowelizacji uważają, że nowe prawo wbrew konstytucji dyskryminuje indyjskich muzułmanów. W zamieszkach zginął policjant i jeden z uczestników protestów.

Indie są kluczowym sojusznikiem USA w nowej strategii obejmującej region Indo-Pacyfiku i skierowanej przeciw ekspansji Chin.

Wizyta prezydenta USA potrwa do wtorku. Na ten dzień przewidziane są oficjalne uroczystości i ogłoszenie umów między krajami.

Do tej pory Indie były poważnym odbiorcą broni rosyjskiej. Rosja zdecydowanie pozostaje dominującym dostawcą broni w Indiach  będąc odpowiedzialna za 62 procent importu indyjskiej broni w poprzednich pięciu latach.

Tylko w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 r. Indie wydały rekordową kwotę 14,5 mld USD na rosyjską broń, przy czym wiele dostaw i wydatków  trwało do 2020 r. Ponadto Indie zawarły również umowę z Rosją, która zezwala na licencyjną  produkcję części zamiennych do rosyjskich systemów.