Kanada przygotowuje reakcję na możliwą pandemię, ponieważ liczba przypadków koronawirusa wciąż rośnie na całym świecie.

Teresa Tam, federalna dyrektor ds. zdrowia publicznego, powiedziała, że ​​globalne zagrożenie ze strony  koronawirusa, zwanego obecnie COVID-19, ewoluuje szybko. Chociaż epidemia nadal ogranicza się głównie do epicentrum w Hubei w Chinach, zauważyła, że ​​wirus rozprzestrzenia się teraz  w kilku innych krajach.

„Te znaki są niepokojące i oznaczają, że okno możliwości zatrzymania globalnego rozprzestrzeniania się wirusa się zamyka” – powiedziała Tam dziennikarzom w poniedziałek podczas telekonferencji. Musimy przygotować się na to jako rządy, społeczności i jako rodziny oraz osoby”.

Tam powiedziała, że trajektoria koronawirusa jest obecnie nieznana i możliwe jest, że przypadki zachorowań będą miały miejsce w krajach, które nie mają odpowiednich narzędzi do zdiagnozowania i powstrzymania go.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Poinformowała, że ​​Kanada opracowała w 2009 r. plan reagowania na pandemię, który posłuży jako podstawa do oficjalnej reakcji na obecny wybuch.

Minister zdrowia Patty Hajdu powiedziała w poniedziałek, że pandemiczna deklaracja WHO sprawi, że ograniczenia w podróżach będą pozbawione sensu, ponieważ oznaczać będą, że próby powstrzymania wirusa nie powiodły się.

Chiny zgłosiły w poniedziałek 77 362 przypadków COVID-19, w tym 2618 zgonów.

Pomimo rosnącej liczby, dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że optymistyczny wydaje się być fakt, iż liczba nowych przypadków w Chinach nadal maleje.

Tam powiedziała, że ​​podróżni objawami grypopodobnymi przylatujący z zagranicy na kanadyjskie lotniska będą proszeni o izolację.