Co najmniej jedna szkoła katolicka w Ontario rozważa zmianę patrona po tym, jak francuska organizacja charytatywna L’Arche International stwierdziła w swoim wewnętrznym raporcie, że jej kanadyjski założyciel Jean Vanier wykorzystując swoją uprzywilejowaną pozycję utrzymywał kontakty seksualne z co najmniej sześcioma kobietami. Miało to miejsce w latach 1975-1990.

W Ontario wiele szkół katolickich nosi imię Jeana Vaniera, który opiekował się osobami niepełnosprawnymi. Dyrektor ds. edukacji w Halton Catholic District School Board, Pat Daly, powiedziała, że rada rozważa zmianę patrona Jean Vanier Catholic Secondary School w Milton. Daly była dyrektorką tej szkoły i mówi, że informacja o wykorzystywaniu seksualnym kobiet przez Vaniera bardzo ją przygnębiła. Poczuła się zawiedziona i podejrzewa, że podobne uczucia mogą towarzyszyć całej społeczności szkolnej. Na razie jest jednak za wcześnie, by podejmować ostateczne decyzje. Podobnie wypowiada się katolickie kuratorium w Toronto, gdzie do przemianowania byłaby jedna szkoła.

Jedno z centrów badawczych King’s University College na Western University w London też ma Vaniera za patrona. Dyrektor centrum, David Malloy, mówi, że obecnie są prowadzone rozmowy z wykładowcami i studentami.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU