POZNAŃ, Polska – Kanadyjczycy, również ci polskiego pochodzenia, starają się wrócić do domu z Europy, ponieważ kilka krajów europejskich ogranicza ruch, zamyka granice i zawiesza loty międzynarodowe w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa.

Polska zawiesza wszystkie międzynarodowe loty i pociągi w niedzielę, co pozostawiło wielu obcokrajowców, w tym Kanadyjczyków, w kropce uniemożliwiając powrót kraju.

Ostatni lot z Warszawy do Toronto był wypełniony do ostatniego miejsca

 

Renata Kaniewski z Ottawy, która była w Polsce na pogrzebie matki, mówi, że następny dostępny lot oferowany przez Polskie Linie Lotnicze LOT jest zaplanowany na 29 marca.

Ale ma gwarancji, że się odbędzie, ponieważ polski rząd ostrzegł, iż loty międzynarodowe mogą zostać zawieszone na dłużej.

 

„W telewizji tutaj nikt nie mówi o tym, jak cudzoziemcy mogą wrócić do domu. Mówią tylko o tym, że Polska planuje sprowadzić własnych obywateli z powrotem do kraju”.

Polska zgłosiła w sobotę prawie 100 przypadków COVID-19, w tym dwie zgony.

W e-mailu do Kanadyjczyków w Polsce Global Affairs Canada ostrzega że od godziny 00:01 w niedzielę granice tego kraju będą zamknięte dla wszystkich cudzoziemców, którzy nie są legalnymi rezydentami w Polsce.

„Wszystkie międzynarodowe loty pasażerskie i pociągi zostaną zawieszone. Ruch samochodowy do Polski będzie kontynuowany, ale pod ścisłą kontrolą. Wszystkie osoby wjeżdżające do Polski będą musiały poddać się kwarantannie przez 14 dni”, mówi e-mail.

Ottawa nie powiedziała, czy rozważy zaoferowanie lotów repatriacyjnych do domu swoim obywatelom, którzy utknęli w krajach europejskich, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Kanadyjczyków w Kalifornii, Japonii i Chinach..