Każdy Brytyjczyk w wieku powyżej 70 lat będzie musiał „w ciągu najbliższych tygodni”, pozostać w domu przez dłuższy czas, aby chronić się przed koronawirusem.

Kiedy to nastąpi będą poproszeni o pozostanie w domu przez „bardzo długi czas”, zapowiedział minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock.

Rząd opublikuje w poniedziałek porady dotyczące dystansu społecznego dla osób starszych – ale nie będą one jeszcze zawierały nakazu izolacji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Hancock powiedział BBC, że producenci zostali poproszeni o zwiększenie produkcji sprzętu medycznego, takiego jak wentylatory, aby pomóc zaspokoić wzrost popytu ze strony służby zdrowia.

Powiedział także, że hotele można będzie przekształcić w prowizoryczne szpitale, podczas gdy rząd rozpoczął negocjacje z prywatnymi dostawcami usług medycznych, aby uzyskać tysiące dodatkowych łóżek w prywatnych szpitalach.

Liczba potwierdzonych przypadków wirusa w Wielkiej Brytanii osiągnęła 1372.

Prawie wszystkie nowe przypadki miały miejsce w Anglii, ale 34 zgłoszono w Walii , 32 w Szkocji i 11 w Irlandii Północnej.

Większość z 35 zgonów związanych z koronawirusem w Wielkiej Brytanii to jak dotąd osoby w wieku powyżej 60 lat z chorobami podstawowymi.

Osoby samizolujące się z łagodnymi objawami wirusa nie są już testowane. Rząd twierdzi, że testy zostaną przeprowadzone przede wszystkim:

Hancock zapowiedział, że osoby po 70. roku życia i osoby z pewnymi chorobami zostaną wkrótce poproszone o izolację – ale nie powiedział, na jak długo.

Ludzie bez objawów będą mogli odwiedzać starszych krewnych i przyjaciół, o ile będą od nich trzymać się na odległość 2 metrów.

Władze zapowiedziały również, że NHS wstrzyma mniej pilne operacje i przekwalifikuje lekarzy z innych specjalizacji, aby leczyć osoby z chorobą wywołaną przez koronawirusa, Covid-19.

Dlaczego i kiedy osoby wrażliwe powinny się izolować?
Ochrona słabszych i starszych osób będzie istotną częścią strategii rządu, gdy liczba przypadków szybko rośnie. Służby medyczne wierzą, że jeśli uda im się ustalić odpowiedni czas auto-izolacji, a ludzie będą go przestrzegać, ten ruch może zmniejszyć liczbę zgonów nawet o jedną trzecią.

Ale oczywiście niesie za sobą własne ryzyko – psychiczne i fizyczne.

Okres taki trwałby około 12 tygodni.

Ważne jest, aby ludzie nie zaczynali zbyt wcześnie.