Premier Justin Trudeau przemawiając w piątek zapewnił, że rząd finalizuje plan zwiększenia produkcji respiratorów i innego sprzętu medycznego w odpowiedzi na pandemię COVID-19.

Trudeau ogłosił w piątek szereg nowych środków mających na celu ochronę Kanadyjczyków przed COVID-19, w tym strategię pomocy producentom w szybkim zwiększeniu produkcji środków medycznych oraz plan zakazu wjazdu dla osób chcących ubiegająć się o azyl.

Trudeau powiedział, że nowa strategia przemysłowa pozwoli firmom wytwarzającym już środki dezynfekujące, maski i inny sprzęt na szybkie zwiększenie produkcji, a jednocześnie zmobilizuje innych do przeniesienia produkcji na przedmioty, na które jest duże zapotrzebowanie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rząd federalny zawarł z USA wzajemne porozumienie, dzięki któremu Kanada będzie teraz zawracać nielegalnych migrantów, którzy próbują przekroczyć granicę między Kanadą a USA. Trudeau nazwał to „wyjątkowym środkiem” w celu ochrony Kanadyjczyków.

Porozumienie, które zostało podpisane w piątek, powstrzyma osoby ubiegające się o azyl przed wjazdem do Kanady na Roxham Road w Quebecu. Nastąpiło to zaledwie jeden dzień po tym, jak rząd ogłosił, że wszyscy przekraczający granicę będą objęci kwarantanną przez 14 dni po przybyciu, i że rząd federalny szuka miejsca na  ich przetrzymywanie.

Umowa o zamknięciu granicy kanadyjsko-amerykańskiej dla wszystkich nieistotnych podróży ma się rozpocząć o północy. Granica pozostanie otwarta dla  wymiany handlowej, aby zapewnić stabilny łańcuch dostaw towarów.

Trudeau poinformował, że 500 000 Kanadyjczyków złożyło już wnioski o świadczenia z ubezpieczenia od bezrobocia, w porównaniu do 27 000 w tym samym tygodniu ubiegłego roku.

W ten weekend odbędzie się lot repatriacyjny, aby przywieźć do domu Kanadyjczyków pozostawionych w Maroku. Trwają rozmowy z liniami lotniczymi na temat innych lotów repatriacyjnych.