Premier Justin Trudeau zapewnił, że rząd robi wszystko, co w jego mocy, aby sprowadzić do kraju Kanadyjczyków, którzy utknęli za granicą z powodu ograniczeń podróży wywołanych pandemią COVID-19, ale przyznał, że nie będzie w stanie pomóc wszystkim.

Globalna pandemia doprowadziła do zamknięcia przestrzeni powietrznej i ograniczeń podróżowania na całym świecie.

„Jest to niezwykle trudna sytuacja, ale blokady w różnych krajach, limity podróży, zdolności logistyczne naszych linii lotniczych oznaczają, że nie jesteśmy w stanie przywieźć wszystkich”, powiedział Trudeau podczas konferencji prasowej w sobotę.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Dlatego poprosimy ludzi, aby dbali o swe bezpieczeństwo, dokonywali rozsądnych wyborów  w tej wyjątkowej i bardzo trudnej sytuacji”.

Rząd sprowadził w sobotę Kanadyjczyków z Maroka.

Administracja pracuje również nad organizacją lotów w celu sprowadzenia Kanadyjczyków z  Peru i Hiszpanii. Oczekuje się także lotów z innych krajów.

Ograniczenia przemieszczania się wprowadzają również kanadyjskie terytoria i prowincje

Terytoria Północno-Zachodnie, które właśnie w sobotę potwierdziły swój pierwszy przypadek COVID-19, zakazują podróży do regionu.

W Nowej Funlandii i Labradorze Premier Dwight Ball powiedział, że każdy, kto podróżował poza prowincję – czy to w Kanadzie, czy za granicą – będzie musiał poddać się kwarantannie przez 14 dni .

Główny urzędnik ds. Zdrowia publicznego PEI ogłosił dziś podobne zasady .

Zapytany, czy rząd federalny podejmie decyzję o ograniczeniu podróży wewnątrz kraju, Trudeau wezwał ludzi do samoizolacji w celu własnej ochrony a także, systemu opieki zdrowotnej i jego pracowników.

„Prosimy ludzi, aby pozostali w domu, aby unikali zbędnych podróży” – powiedział.

Loty “do domu” będą traktować priorytetowo osoby będące obywatelami Kanady, stałymi mieszkańcami Kanady lub najbliższymi członkami rodziny obywateli Kanady. Tylko osoby, które nie wykazują żadnych objawów, będą mogły wejść na pokład, a wszyscy pasażerowie zostaną poproszeni o izolację przez 14 dni po przybyciu do kraju.

Rząd współpracuje z Air Canada i innymi liniami lotniczymi w celu oceny potrzeb i zapewnienia, aby  Kanadyjczycy mogli wrócić do domu płacąc rozsądną cenę za bilet.

Minister spraw zagranicznych François-Philippe Champagne powiedział na sobotniej konferencji prasowej, że „dziesiątki tysięcy” Kanadyjczyków są zarejestrowane za granicą. Niektórzy chcą wrócić do domu, a inni wolą pozostać na miejscu, powiedział. Powiedział, że rząd zrobi wszystko, aby pomóc ludziom w powrocie do domu, a reszta otrzyma usługi konsularne.

„Będziemy nadal wspierać Kanadyjczyków w najlepszy możliwy sposób” – powiedział.