Kanadyjskie ministerstwo spraw zagranicznych (Global Affairs) wysłało w lutym 16 ton sprzętu ochrony osobistej takiego jak odzież, osłony twarzy, maski, okulary i rękawiczki do Chin, aby pomóc Pekinowi w walce z nowym koronawirusem, decyzję tę podjęto już po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła kraje, aby przygotowały się na możliwą pandemię.

Krytycy kwestionują zasadność eksportowania sprzętu za granicę na kilka tygodni przed  koniecznością użycia go w Kanadzie. Rząd w Ottawie twierdzi jednak, że przesyłka była próbą podjęcia współpracy z Chinami w walce z COVID-19

Amir Attaran, profesor  epidemiologii i zdrowia publicznego Uniwersytetu Ottawa był zaskoczony, gdy dowiedział się, że wysłanodo Chin środki ochrony osobistej (PPE).

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Na początku lutego było absolutnie pewne, że będziemy potrzebować tego sprzętu” – powiedział. „Ta decyzja to przykład dużego zaniedbania i niekompetencji, ponieważ Kanada nie miała i nie ma zapasów tego sprzętu”.

Niektóre rzeczy, które wysyłano do Chin, są obecnie bardzo poszukiwane w Kanadzie, od masek po inny sprzęt ochronny.

 

„Na początku lutego, kiedy rozprzestrzenianie się COVID-19 ograniczało się przede wszystkim do Chin, Kanada umożliwiła wysyłanie tam sprzętu przez Kanadyjski Czerwony Krzyż do Chińskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża”. – informuje kanadyjski MSZ, dodając, że chińskie firmy  teraz przekazują dostawy do Kanady.

Transport wysłany do Chin przez Kanadę obejmował 50 118 osłon na twarz, 1 101 masek, 1820 par gogli, 36 425 kombinezonów medycznych, 200 000 nitrylowych rękawiczek i 3 000 fartuchów. Zapasy te pochodziły z Kanadyjskiego Czerwonego Krzyża, a także od rządu.

Nie jest jeszcze pewne, czy chiński rząd w zamian przekaże podobną darowiznę dla Kanady.

Globe and Mail zapytał we wtorek chińską ambasadę w Kanadzie, czy Pekin planuje wysłać do Kanady maski, respiratory medyczne lub zestawy testowe COVID-19, ale nie otrzymał odpowiedzi.

Ponadto Mark Agnew, starszy dyrektor ds. polityki międzynarodowej w Kanadyjskiej Izbie Handlowej, powiedział, że członkowie organizacji są coraz bardziej zaniepokojeni ograniczeniami, jakie inne kraje nakładają na eksport materiałów medycznych.

Zauważył, że Unia Europejska od 15 marca wprowadziła nowe zasady wymagające zezwolenia na eksport ,rodków ochrony osobistej, a Indie zakazały eksportu 26 składników farmaceutycznych używanych do produkcji leków.

Badanie opublikowane przez Global Trade Alert, niezależną organizację monitorującą handel światowy, wskazuje, że ​​54 rządy na całym świecie od początku roku wprowadziły ograniczenia w eksporcie artykułów medycznych.

 

za Globe and Mail