Co warto wiedzieć o nowym rządowym programie zasiłków, które mają pomóc Kanadyjczykom w radzeniu sobie z ekonomicznymi skutkami pandemii? Ottawa podaje, że wnioskodawcy mogą spodziewać się pierwszych wypłat w ciągu kilku tygodni. Aplikacje będą przyjmowane przez internet od początku kwietnia, a pierwsze wypłaty zasiłków w kwotach do 2000 dolarów miesięcznie mają zacząć wpływać na konta 10 dni później. Rząd upraszcza system zasiłków po tym, jak został zasypany wnioskami o wypłaty z ubezpieczenia pracy. W środę premier Trudeau powiedział, że w ostatnim tygodniu złożono prawie milion wniosków.

Nowy program łączy dwa ogłoszone wcześniej rodzaje zasiłków – Emergency Care Benefit i Emergency Support Benefit – w jeden Canada Emergency Response Benefit (CERB). CERB może być wypłacany przez 16 tygodni (co 4 tygodnie) tym, którzy stracili pensję na skutek pandemii, zachorowali, musieli poddać się kwarantannie lub musieli pozostać w domu ze względu na zamknięcie szkół. Ma obejmować okres od 15 marca do 3 października.

Do wypłaty zasiłku będą kwalifikować się osoby zatrudnione na normalną umowę o pracę, pracownicy kontraktowi i osoby samozatrudnione, jeśli nie przysługuje im wypłata z ubezpieczenia pracy (Employment Insurance).

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W przypadku, gdy rząd federalny uzna, że ktoś otrzymał nienależny zasiłek, osoba ta będzie musiała oddać pieniądze najszybciej, jak tylko będzie to możliwe. Odsetki nie będą naliczane.

Trudeau podał, że rząd oddeleguje 1300 urzędników z innych departamentów do przyjmowania i rozpatrywania wniosków.

Kanadyjczycy, którzy już dostają regularne zasiłki z ubezpieczenia pracy i zasiłki chorobowe, będą je otrzymywać nadal i nie powinni wnioskować o CERB. Ci, którzy złożyli wniosek o EI, ale jeszcze nie otrzymali decyzji, nie muszą składać go ponownie.

CERB jest częścią pakietu pomocowego o wartości 107 miliardów dolarów przyjętego właśnie przez senat. Pakiet zawiera 52 miliardy w różnych formach wsparcia finansowego oraz 55 biliardów w postaci odroczenia należności podatkowych. Pakiet był najpierw przewidywany na 82 miliardy, ale minister finansów Bill Morneau powiedział w środę, że kwota została powiększona ze względu na nowy Canada Emergency Response Benefit, który ma być dostępny dla szerszego grona obywateli.