Gerald Audette, profesor biochemii Uniwersytetu York, odpowiada na pytania:

za Mississauga News

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

P: Pracownicy w ośmiu magazynach Amazon zostali zdiagnozowani z koronawirusem. Czy przyjmowanie paczek jest bezpieczne?

Odp .: Głównym zagrożeniem nie są pudełka, ale niemyte ręce. Możesz zostawić paczkę w garażu na kilka dni, aby wirus  przestał być aktywny, ale najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest dokładne umycie rąk mydłem po otwarciu paczki i wyrzucenie opakowania do kosza. Biorąc pod uwagę normalne cykle produkcyjne, sam zamówiony przedmiot prawdopodobnie był niedotykany  w plastikowym opakowaniu przez sześć do ośmiu miesięcy i powinien być bezpieczny.

P: Czy jestem zagrożony  COVID-19, kiedy zamawiam jedzenie na wynos np. pizzę?

Odp .: Gotówka może przenosić choroby, więc jeśli możesz, zapłać przez aplikację lub przez Internet. Większość kierowców dostawczych stara się podejmować odpowiednie środki ostrożności, ale dla bezpieczeństwa zachowaj dystans od osoby dostarczającej – możesz poprosić ich, aby zostawiła jedzenie przed drzwiami i wnieść je po jej odejściu. Gorące jedzenie prawdopodobnie będzie chronione w pojemniku termicznym, ale możesz wrzucić je do własnego czystego pojemnika, podgrzać ponownie, wyrzucić opakowanie i dokładnie umyć ręce.

P: A co z dostarczaniem poczty? Czy koperty mogą przenosić wirusa?

Odp .: Większość sortowania, drukowania i pakowania poczty jest teraz zautomatyzowana, a listonosze starają się być jak najbardziej bezpieczni używając rękawiczek, ale aby zapewnić sobie najlepszą ochronę, dokładnie umyj ręce po kontakcie z przesyłką.

P: Czy wirus COVID-19 zostanie unicstwiony w  zmywarce, piekarniku, kuchence mikrofalowej, zamrażarce lub pralce?

Odp .: Mydło i detergent skutecznie niszczą i zmywają wirus.   Piekarnik i kuchenka mikrofalowa mogą zabić go wysoką temperaturą. Z drugiej strony, włożenie czegoś do zamrażarki może nie pomóc, ponieważ nie ma dowodów na to, że zimno koronawirus zabija.

P: Słyszałem, że dobrze jest namoczyć owoce i warzywa w wodzie z mydłem, a następnie umyć je przed jedzeniem. Czy to prawda?

Odp .: Dobrym pomysłem jest umycie wszystkiego, co kupujesz, szczególnie gdy trafia bezpośrednio do ust. Jeśli obierasz jedzenie (jak banan lub ziemniak), nie złapiesz wirusa, wirus zostanie zabity również podczas gotowania lub gotowania lub smażenia.

P: Czy wirusa można przenieść przez kostkę mydła?

Odp .: Nie. Piana z mydła w płynie lub w kostce jest równie skuteczna w usuwaniu   i nie ma dowodów na to, że ktoś zachoruje przez wirusy pozostawione na kostce mydła.

P: Czy mogę zrobić własny środek dezynfekujący z alkoholem z barku?

Odp .: Nie. Typowy alkohol zawiera 40 procent alkoholu. Aby był skuteczny przeciwko koronawirusowi, środek dezynfekujący  mieć co najmniej 60 procent alkoholu.


P. Czy można zabrać dzieci na spacer do parku?

Odp.: Można jeśli będziemy pewni, że nie będzie tam wiele osób, nie będą się bawić na placu zabaw i będą zachowywać dystans społeczny. Zabawa na placu zabaw nawet samotnie nie zapewnia bezpieczeństwa z uwagi na możliwość skażenia powierzchni zjeżdżalni i innych urządzeń