Działają wszelkie szkoły, w sklepach brak paniki, odbyły się pierwsze zawody sportowe choć było mniej widzów niż normalnie, na ulicach coraz mniej ludzi i bardzo mało ludzi w maskach.

W kościołach normalne nabożeństwa a abp Tadeusz Kondrusiewicz zorganizował w sobotę wieczór w kościele św. Szymona i św. Heleny mszę przebłagalną, koncelebrowaną przez siedmiu księży w tym biskupa pomocniczego diecezji mińskiej na której było conajmniej 300 rodaków.

Dalej były modlitwy antywirusowe przedstawiciel siedmiu wyznań w tym Żydów i Muzułmanów oraz procesja pokutna z obrazem św. Rocha patrony modlitw przeciw plagom wokół tegoż kościoła.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Być może będzie jeszcze w Mińsku wielka procesja pokutna o którą zabiegam.

Jednym słowem kościół robi w Mińsku to co chyba, nie tylko mym zdaniem trzeba, a nie to do czego wzywają świeckie urzędy i zeświecczona administracja naszego kościoła.

Nigdzie śmiertelność nie przekroczyły 6 % chorych i moc z nich to ludzie po 70 roku życia, którzy mieli inne dolegliwości jak np. cukrzyce czy podwyższone ciśnienie. Na Białorusi mniejsza panika. Działają wszystkie szkoły i nikt nie nawet nie nawołuje do zamknięcia kościołów, w centrach handlowych są stoiska dla dezenfekcji rąk, zaleca się wszystkim siedzenie w domu, więc na ulicach mniej ludzi

Nie popisały się władze Finlandii, gdzie prezydentem jest pani, premierem też dama i cały 12-osobowy rząd. Niewiele przygotowały na wypadek wirusa, a teraz jest tam prawie tyle zarażonych co w 9 razy większej Polsce.

Episkopat Polski zamiast wezwania do modlitwy wzywa tylko do uważania by się w kościołach nie zarazić.;

Mimo apelu kilku kandydatów na prezydenta władza nie kwapi się z odroczeniem wyborów, a niektórzy twierdzą, że tego nie robi, bo przy obecnym terminie większe szanse ma Pan Duda.

Wielką niewiadomą jest to, co się dzieje w Rosji, choć już tam jest panika i wykupywanie w Moskwie tańszych towarów, co nawet pokazano na programie TV-Rusia Today. Czy zamknięcie granicy z Białorusią świadczy, że jest tam bardzo źle?

W Kijowie, mieście 4 mln ludzi zamknięto metro, a chodzą tylko tramwaje i autobusy

W Szwecji zdiagnozowano 1040 przypadków zakażenia, a władze twierdzą, że liczba zmarłych nie przekracza liczby zmarłych przy zachorowaniach na „normalną” grypę. Dotąd trzech pacjentów zmarło, jedną osobę udało się wyleczyć, a dwie są w stanie ciężkim.

Szwedzi nie wdrożyli na razie specjalnych rozwiązań mających na celu walkę z tym wirusem i twierdzą, że wywołana panika w innych krajach da większe złe skutki niż sama grypa. Nadal otwarte są granice, funkcjonują placówki edukacyjne, restauracje, kawiarnie czy siłownie.  Szwedzki Urząd ds. Zdrowia Publicznego wydał kilka dni temu rekomendacje, aby testom na obecność koronawirusa poddawać przede wszystkim osoby z ciężkimi objawami choroby COVID-19, pacjentów szpitali, personel medyczny oraz osoby starsze, które znajdują się w grupie najwyższego ryzyka.

Modlitwa do św. Rocha podczas zarazy:

Wszechmogący i wieczny Boże! któryś dla zasług przebłogosławionego Rocha, wyznawcy Twego nieraz od Twych wiernych morową zarazę łaskawie oddalić raczył! Daj ludowi Twemu o oddalenie takowegoż powietrza, do Twojej się dobroci uciekającemu, aby, za przyczyną tegoż chwalebnego wyznawcy Twego, od tej zarazy i od wszelkiego zatrwożenia wolnym zostawał.

Przez Pana naszego, Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje, Bóg na wieki wieków. Amen.

Manna z nieba

Ciekawy jestem czy prezydent Łukaszenko podziękował Panu Bogu za to, że w wyniku epidemii wirusa spadła nagle cena ropy na światowych rynkach poniżej US $30 za baryłkę, a 3 tygodnie temu była po $ 70.

Można zakupić zapas na rok czy dwa po niskiej cenie i tak szantaż Putina zmaleje.

365

Tyle jest dni w roku, oprócz roku przemiennego, a pod takim tytułem spotkałem dawno temu w New Yorku książeczkę podającą tyleż sposobów mówienie Damie swego serca – ja cię kocham.

Szczerze mówiąc z 90 % mężczyzn, w tym ja, zapomina to robić. Panowie i Panie poprawmy się.

Podstawa demokracji

Premier ma być niższy od prezydenta.

Bry … nowa konkurencja

Wyobraźcie sobie rodacy, że na Węgrzech są zawody w kopaniu… grobów. Poza lokalnymi – czteroosobowymi drużynami tu co roku przyjeżdżają zawodnicy z Rumunii i Słowacji.

Tam plaga

W RPA 16% czarnych mężczyzn jest zarażonych AIDS, a 23 % kobiet. 1% hinduskich kobiet, a 0,8% mężczyzn, zaś w sumie mniej niż 0,2% białych.

Czemu Putin nie lubi Łukaszenki?

Wedle wziętego ukraińskiego dziennikarza Dymitra Gordona, bo jest od niego … niższy.

Skandal

W Londynie schroniła się w kwietniu 2019 r. jedna z córek śp. króla Jordanii Huseina urocza czterdziestopięcioletnia księżniczka Haya bint Husein i szósta żona multimiliardera, Emira władcy Dubaju, który mym zdaniem wygląda na zbója, i który wedle prawa muzułmańskiego się już z nią rozwiódł.

Tam też toczył się proces, wygrany przez księżniczkę o opiekę nad dwojgiem dzieci, który ponoć kosztował oboje ponad 5 000 000 funtów.

W czasie, procesu okazało się, że dwie dorosłe córki Emira, Latifa i Shamsa z poprzednich małżeństw próbowały bezskutecznie uciec ze „złotej klatki” w Dubaju, a potem były trzymane lata w więzieniu na pustyni.

Sprawa jest ciekawsza, bo zarówno Emir jak i jego była żona księżniczka Haya bint Husein, która ukończyła Oxford oraz startowała na Olimpiadzie, są bardzo znani w świeci jeździeckim i przyjaźnią się z królewską rodziną Anglii.

Produkt uboczny

Epidemia wirusa kosztował moc ale miała jeden pozytywny element. Firmy zaczęły nakłaniać by pracownicy część pracy robili w domu i zapewne to spowoduje szybsze rozprzestrzenienie się tej formy pracy.

Przykładny ojciec.

Pani w szkole kazała napisać wypracowanie. Postawiła warunek, że w pracy muszą pojawić się nazwy ptaków. Oto co napisał Jaś: Tata wczoraj przyszedł naje…  jak szpak, wywinął orła, puścił pawia, a z nosa wyleciały mu dwa gile.

Patrioci

Ponad 3 tygodnie temu wysłałem do Fundacji Pani Piaseckiej dwa egzemplarze książeczki śp. Szymona Datnera – Polish Heros gdzie podane są fakty, jak Polacy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Prosząc o dotację $300 na przesłanie ich do głównych bibliotek uniwersytetów USA i ani mru, mru nie dostałem.

W Kijowie.

Mimo epidemii były demonstracje kilkuset ludzi przed pałacem prezydenta przeciw jakimkolwiek porozumieniom z separatystami. Podejrzewam, że tych „patriotów” finansują obcy, bo oni i praktycznie tylko oni korzystają z wojny, jaka trwa już 6 lat.

Krym a Cypr.

60 lat temu Turcy zajęli część tej wyspy i co? Krzyczano, domagano się i g….Trochę podobnie jest z Krymem, odebrać go nie można, bo Rosja jest dużo silniejsza niż Turcja i trzeba dodać, że Rosjanie ruszyli go zabrać, bo groziło, że tam usadowią się Yankesi.

Dimitri Gordon.

Ten wzięty publicysta ukraińskie w TV zrobił też doskonały materiał – 5 godziny – z rozmowami z różnymi ludźmi o zagarnięciu Krymu. Wychodzi z niego, że Putin od co najmniej 2008 chciał go zająć, a Majdan był okazją do zrobienia tego. Gdyby jednak w porę Ukraina zrobiła kontrakcję, by się z tego wycofał.

Na temat powrotu Wschodniej Ukrainy  powiedział: ja innego scenariuszu nie widzę, nastąpi to tylko, jeśli na Ukrainie będzie wielki dobrobyt to separatyści na wyprzódki poproszą, by ich włączono do naszego państwa zaś rozmowy z Rosjanami nie mają sensu.

Dzwoni telefon.

– Andrzej pamiętasz, że dzisiaj przyjeżdża moja mama? Wyniosłeś śmieci i pozmywałeś naczynia jak kazałam? I pamiętaj, że to Ty dzisiaj odbierasz dzieci!

– Słucham?

– O przepraszam, pomyliłam numer.

– Jak się cieszę, że o nie ja.

Przygotowania do wyborów:

Warto zrobić zrobić „rachunek grzechów” pana Dudy. Na początek jeden,  boi się odebrać medal nicponiowi, łgarzowi Grossowi za szkalowanie narodu polskiego.

Aleksander Pruszyński