Kanadyjczycy mogą zacząć ubiegać się o zasiłek na nagłe wypadki w poniedziałek, a premier Justin Trudeau twierdzi, że rząd pracuje również nad sposobami pomocy osobom, które nie są objęte dotychczasowymi programami,  w tym studentom.

Zasiłek z tytułu skutków pandemii w Kanadzie (CERB) zapewni osobom, które utracą źródło dochodu z powodu COVID-19 około 2000 dol. miesięcznie przez 16 tygodni.

Kanadyjczycy kwalifikujący się do ubezpieczenia od bezrobocia (EI) mogą ubiegać się o ten program i będą otrzymywać świadczenia CERB przez cztery miesiące poczym przejdą na świadczenia EI.

Wnoski o CERB można składać od 6 rano ET w poniedziałek, ale Kanadyjczycy są proszeni o złożenie ich w oparciu o miesiąc urodzenia, aby uniknąć przeciążenia systemu.

Kandydaci urodzeni w okresie od stycznia do marca mogą złożyć wniosek w dniu 6 kwietnia, pierwszego dnia otwarcia portalu. Osoby urodzone od kwietnia do czerwca mogą złożyć wniosek 7 kwietnia, osoby urodzone od lipca do września 8 kwietnia, a Kanadyjczycy z miesiącami urodzenia od października do grudnia mogą zapisać się 9 kwietnia.

Trudeau powiedział, że Kanadyjczycy mogą spodziewać się płatności w ciągu trzech do pięciu dni za pośrednictwem bezpośredniego depozytu lub w ciągu 10 dni pocztą.

Trudeau przyznał również, że w programie występują luki, w tym dotyczące studentów, bowiem aby kwalifikować się, wnioskodawcy musieli pracować i utracić cały dochód.

Jest to coś, w co jesteśmy bardzo zaangażowani i powinniśmy mieć więcej do powiedzenia w nadchodzących dniach”.

W obliczu wyzwań związanych z zatrudnieniem tymczasowych zagranicznych pracowników przybywających do Kanady do pracy w gospodarstwach, Trudeau zasugerował, że studenci i inni mogą pomóc w wypełnieniu niektórych z tych ról podejmując te zajęcia.