W sobotę przed sklepami z marihuaną oraz z narzędziami i sprzętem budowlanym w Ottawie ustawiały się długie kolejki. Klienci pospieszyli, by zdążyć jeszcze zrobić zapasy przed zapowiedzianym tymczasowym zamknięciem. Stali w przepisowych dwumetrowych odstępach, a personel w maskach i rękawiczkach wpuszczał tylko ograniczoną liczbę osób. Na wejście do sklepu z marihuanę Stash and Co. trzeba było czekać ponad godzinę. Zamknięto m.in. Canadian Tire i Home Depot

W piątek premier Doug Ford zawęził listę sklepów i punktów usługowych, które w czasie pandemii są uznawane za niezbędne. Powodem zmian były przedstawione wcześniej prognozy zachorowań i zgonów przygotowane przez urzędników ds. zdrowia publicznego. Mimo wprowadzonych wcześniej ograniczeń oszacowano, że na COVID-19 do końca miesiąca zachoruje w Ontario 80 000 osób, a 1600 może umrzeć. Wobec tego rząd postanowił zaostrzyć rygor.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Na liście niezbędnych biznesów z 74 kategorii pozostały 44. Wypadły z niej m.in. sklepy z marihuaną i z narzędziami. Zostały sklepy spożywcze, apteki, zakłady użyteczności publicznej, transport publiczny, taksówki, usługi weterynaryjne.

Marihuanę będzie można zamawiać przez internet w rządowym Ontario Cannabis Store. Jeśli chodzi o sklepy budowlane, to możliwe jest składanie zamówień przez internet z dostawą lub obiorem własnym przy sklepie.