Szef  zdrowia publicznego w Kanadziedr Theresa Tam uważa, że szpitale nie powinny wyrzucać zużytych masek i innego sprzętu ochronnego, ponieważ można je zdezynfekować i ponownie wykorzystać.

Jej biuro pracuje nad poradami dotyczącymi tego, co ludzie powinni zrobić, jeśli zdecydują się na noszenie domowej roboty masek, w tym jakich materiałów najlepiej użyć .

Jest to obecnie przedmiotem  dyskusji – powiedziała.

Dla pracowników służby zdrowia pierwszej linii dostęp do masek N-95 jest niezwykle ważny.  W Kanadzie liczba zarażonych pracowników służby zdrowia rośnie, przy czym 274 znanych przypadków dotyczy tylko pracowników służby zdrowia w Ontario.

W Quebecu, w którym odnotowano największą liczbę potwierdzonych przypadków, premier Francois Legault przedłużył planowane zamknięcie “zbędnych” przedsiębiorstw do 4 maja od początkowej planowanej daty 13 kwietnia, mówiąc że „bitwa jeszcze się nie skończyła. ”

Większość Kanadyjczyków izoluje się w domu od trzech tygodni, z perspektywą jeszcze wielu tygodni, a prawdopodobnie miesięcy, zanim ograniczenia zostaną złagodzone.

Premier Justin Trudeau powiedział w niedzielę, że nadal zamierza rozmawiać bezpośrednio z prezydentem USA Donaldem Trumpem na temat eksportu sprzętu ochronnego z USA do Kanady, ale przyznał, że jest „pewny”, iż problem zostanie rozwiązany.