W poniedziałek o 6 rano ruszył system składania wniosków o nowe zasiłki federalne. Nie okazał się zbyt wydolny.

Canada Emergency Response Benefit (CERB) jest zarządzany wspólnie przez Service Canada i Canada Revenue Agency. Teoretycznie wnioskodawcy, którzy założą direct deposit powinni dostać pierwsze wypłaty w ciągu 3 do 5 dni. Ci, którzy będą woleli dostać zasiłek pocztą, poczekają 10 dni. Wypłaty mają wynosić do 2000 dol. miesięcznie przez maksymalnie cztery miesiące.

Zasiłki CERB przysługują osobom, które przestały pracować z powodu pandemii, nawet jeśli nie przysługują im wypłaty z ubezpieczenia pracy, również pracownikom kontraktowym i freelancerom.

Przed uruchomieniem systemu rząd podkreślał, że kolejność składania wniosków będzie zależeć od miesiąca urodzenia aplikanta. Miało to zabezpieczyć system przed przeciążeniem, przynajmniej w teorii.

Osoby urodzone od stycznia do marca miały składać wnioski 6 kwietnia, od kwietnia do czerwca – 7 kwietnia, od lipca do września – 8 kwietnia, a od października do grudnia – 9 kwietnia.

Jak aplikować? Albo online poprzez “My Account” na CRA, albo przez telefon obsługiwany przez automat. W każdym przypadku można dostać zasiłek w formie direct deposit lub czekiem.

Na stronie CRA w “My Account” należy wybrać COVID-19: Canada Emergency Response Benefit na bannerze na górze strony, następnie wybrać okres, którego ma dotyczyć wniosek, zadeklarować, że ma się prawo do zasiłku i sprawdzić dane do płatności.

W przypadku składania wniosku przez telefon należy mieć przy sobie numer SIN i znać swój kod pocztowy, żeby zweryfikować tożsamość dzwoniącego. Dzwonić należy pod numer 1-800-959-2019, który obsługuje tylko zasiłek CERB.

Zarówno numer telefonu jak i strona internetowa będą dostępne przez 21 godzin na dobę z przerwą między 3 a 6 rano.

CERB może obejmować okres od 15 marca do 3 października. Ostateczny termin składania wniosków to 2 grudnia.

Aby się kwalifikować do wypłat, trzeba: mieszkać w Kanadzie i mieć skończone 15 lat; przestać pracować z powodu COVID-19; uzyskać dochód w wysokości co najmniej 5000 dol. w 2019 roku lub w czasie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku; w początkowym okresie czterech tygodni przez co najmniej 14 dni z rzędu nie zarabiać (lub spodziewać się braku zatrudnienia/samozarudnienia i płacy), a w kolejnych okresach również spodziewać się braku zatrudnienia i dochodu.

Zasiłek przysługuje również pracownikom, którzy po 15 marca mogliby się kwalifikować do wypłat regularnych lub chorobowych z ubezpieczenia pracy (employment insurance).