Premier Justin Trudeau zapowiedział, że jego rząd wprowadzi w nadchodzącym budżecie nową „kartę praw” dla najemców, z naciskiem na pomoc młodszym Kanadyjczykom.

„Wiemy, że jednym z największych problemów, przed którymi stoją ludzie, jest to, czy stać ich na mieszkanie, i to niezależnie od tego, czy spłacasz kredyt hipoteczny, czy wynajmujesz” – powiedział Trudeau 27 marca podczas konferencji prasowej w Vancouver .

Trudeau powiedział, że prawie dwie trzecie młodych Kanadyjczyków wynajmuje swoje mieszkania i wydaje na nie większą część swoich dochodów niż poprzednie pokolenia. „Najemcy mają znaczenie, a młodzi Kanadyjczycy przeznaczają dużo swoich ciężko zarobionych pieniędzy na czynsze. Uważamy, że to powinno mieć o wiele większe znaczenie” – powiedział.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Premier powiedział, że „karta praw” nowego najemcy wprowadzi krajową standardową umowę najmu i wprowadzi wymóg ujawniania przez właścicieli historii cen mieszkania, aby umożliwić najemcom negocjowanie czynszu.

Rząd proponuje także nowy fundusz pomocy prawnej o wartości 15 milionów dolarów, który ma chronić najemców przed nieuczciwie rosnącymi czynszami i nadużyciami ze strony wynajmujących. Ponadto liberałowie chcieliby, aby banki, właściciele nieruchomości i biura kredytowe upewniły się, że historia wynajmu jest brana pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej, co, jego zdaniem, zapewni osobom kupującym dom po raz pierwszy większe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.

„Jeśli spojrzysz na kogoś, kto płaci kredyt hipoteczny o wartości 2000 dolarów miesięcznie, zauważysz, że jego bank daje mu wiarygodność i kredyt w ramach swojej zdolności kredytowej. Ale jeśli płacisz 2000 dolarów miesięcznie za czynsz, nie cieszysz się podobnym uznaniem” – stwierdził.

W raporcie Canada Mortgage and Housing Corporation z 2023 r. prognozowano , że Kanada będzie potrzebowała 3,5 miliona nowych mieszkań  w ciągu siedmiu lat, aby posiadanie domów znów stało się przystępne.

Podczas konferencji prasowej poświęconej pytaniom i odpowiedziom Trudeau został zapytany, czy czuje się „odpowiedzialny” za ten stan rzeczy wobec młodych ludzi. Odpowiedział, że „kwestie międzynarodowe”, takie jak inflacja, wojna, zmiany klimatyczne i pandemia Covid-19, „powaliły młodych”.

„W ciągu ostatnich lat dokonaliśmy masowych inwestycji w mieszkalnictwo, ale należy zrobić więcej” – powiedział Trudeau.

Oczekuje się, że rząd federalny przedstawi budżet  16 kwietnia. Trudeau powiedział wcześniej, że liberałowie będą w dalszym ciągu ogłaszać różne nadchodzące środki mające na celu „sprawiedliwość dla ludzi  młodych i wszystkich Kanadyjczyków”.