Wreszcie ale nie do końca

“Modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II może być wielką pomocą dla nas, a równocześnie okazją do tego, żeby w ciszy swojego domu …” – rzekł kard. Kazimierz Nycz.

Dlaczego jednak nie wielka modlitwa na placu Piłsudskiego ?

Z Afryki

Inspirujący przykład w czasach epidemii dał praktykujący katolik prezydent Tanzanii, Johna Magufuli, który rzekł w niedzielę 22 marca 2020 r.

„Nalegam na was, bracia chrześcijanie, a nawet muzułmanie, nie przestawajcie gromadzić się, by wysławiać i wychwalać Boga. Dlatego jako rząd nie zamknęliśmy kościołów, ani meczetów. Przeciwnie! Zawsze powinny być one otwarte, aby ludzie uciekali się do Boga. Kościoły są miejscem, w którym ludzie mogą szukać prawdziwego uzdrowienia, ponieważ tam mieszka prawdziwy Bóg. Nie bójcie się wychwalać Boga i szukać Jego oblicza w kościele”.

Ks. Tadeusz Guz:

Msza święta nie jest miejscem, przestrzenią i czasem rozprzestrzeniania się wirusów, tylko przychodzenia Pana Boga – stwierdził profesor KUL na programie Radia Maryja.

Kapłan udzielając komunii świętą do ust ma po pierwsze konsekrowane dłonie, kapłan po drugie jako JEDYNA osoba w zgromadzeniu liturgicznym ma umywane dłonie przy ofiarowaniu darów dla Boga przez naród wierzący. Kapłan ma nie tylko umyte ręce, tak jak chce minister zdrowia RP, ale kapłan ma umyte ręce w sensie nadprzyrodzonym, czyli łaski.

Tę wypowiedź, zamiast pochwalić, skrytykował  arcybiskup lubelski Stanisław Budzik.

Koronawirus

Liczba zachorowań na całym świecie stale rośnie ale ilość przypadków śmiertelnych NIE przekracza 2 % i absolutna większość to ludzie po 50 roku życia, którzy mieli inne dolegliwości.

Z Białorusi

Podobnie, jak w Szwecji wszystko OK. szkoły działają, podobnie transport, zakłady pracy, restauracje, sklepy itd.  Ale znacznie mniej ludzi, na ulicach, w sklepach i na mszach, gdzie jak dawniej komunię rozdają księża do ust.

Podjęte zostały środki profilaktyczne. W sklepach, urzędach i toaletach miejskich pojawiły się środki do dezynfekcji rąk. Na maj przeniesione zostały planowe operacje i konsultacje lekarskie. Bank narodowy wprowadził dwutygodniową kwarantannę dla gotówki napływającej z obrotu.

Są chorzy, ale proporcjonalnie do ilości obywateli znacznie mniej niż w Polsce, choć mało kto wierzy w oficjalne dane i jak może siedzi w domu.

Zapowiedziane wybory prezydenta w maju mają się odbyć normalnie. Na Wielkanoc, jeśli nie będzie obowiązywała kwarantanna na granicy białoruskiej, to pytanie czy Polacy będą przyjeżdżali do nas na uroczystości, które będą się odbywać normalnie.

Z Ukrainy

W rocznicę zwycięstwa w I turze prezydenta Zieleńskiego moc Ukraińców zastanawia się czym nowy prezydent różni się od poprzednika, bo nie zakończył wojny na Donbasie i mało co nowego stało się w tym kraju.

Pod dyktando Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który uzależnił kredyt $10 mld od przyjęcia ustawy o sprzedaży ziemi i parlament uległ. W myśl ustawy obywatele kraju mogą kupować do 100 ha, a od 2024 obcy nawet po 10 000 ha. Oznacza to, że kraj przejdzie pod ich okupację.

Opozycja zapowiada zaskarżenie ustawy do Sądu Konstytucyjnego, ale jak ustosunkuje się do tego ten sąd to trudno przewidzieć

Zamiast, jak mówią opozycja, brać nowe kredyty trzeba nie spłacać starych, ponad 11 mld dolarów zadłużenia, a wystąpić o restrukturyzację tego  kredytu.

Humań

Miejscowość na Ukrainie ma dziś około 90000 mieszkańców. Bała tam w XVII w. wielka polska twierdza Wschodniego Podola. W 1768r. Kozacy i miejscowi ruscy chłopi wymordowali załogę twierdzy, mieszkańców, okoliczną ludność oraz Żydów i duchowieństwo unickie. Ponoć uratowało się dwóch Polaków na chórze jednego kościoła, w tym mój przodek.

Do miasta, gdzie jest grób jednego z wielkich Chasydów zjeżdżają z rodzinami Chasydzi z Izraela. Jest już tu pięćdziesiąt rodzin i dla nich uruchomiono produkcję koszernych towarów, czyli wytworzonych w myśl żydowskich przepisów. Mimo znacznej różnicy klimatu itd czują się dobrze i spodziewają się ich jeszcze więcej.

Zmarło ponad 11 000 Włochów

Czy możemy przełożyć sytuację we Włoszech na inne regiony Europy czy świata?

Nie – Epidemiolog prof. Giacomo Grasselli twierdzi  – że północne Włochy mają jedną z najstarszych populacji w Europie i najgorszą jakość powietrza.

Średnia wieku zmarłych na Covid-19 wynosi 80 lat. 10 proc. osób zmarłych miało więcej niż 90 lat, prawie wszyscy pozostali, poza nielicznymi wyjątkami, mieli ok. 70 lat i w przeważająca większość to byli wieloletni palacze. Stąd tylko 30 proc. zmarłych to kobiety, ponieważ mężczyźni głównie palą. Dalej zaledwie 1 proc. zmarłych nie miało chorób towarzyszących, ale byli to ludzie w najwyższej kategorii wiekowej. To powinno dać nam dużo do myślenia.

Ukraiński dziennikarz Gordon powiedział:

– w ZSSR tylko wykształcenie było dobre,

– zapewniam wszystkich, że były prezydent Gruzji a dziś obywatel Ukrainy będzie jeszcze naszym premierem,

– jak gospodarka Ukrainy rozkwitnie to ludność Krymu i Donbasu będzie chciała się do nas znów przyłączyć,

– nie tylko w Rosji są ludzie, którym zależy by wojna na Donbasie nie ustawała,

– zaleta prezydenta Zieleńskiego – odsunął od władzy Poroszenkę,

Gumowe buty

Młodzież nosi różnego rodzaju but nie tylko z gumowymi podeszwami, ale całe z tworzyw sztucznych czy przypadkiem nie odbije się na nich w dorosłym wieku?

Co podawać?

Na całym świecie dzieją się dziennie tysiące spraw, a pojemność każdej gazety, każdego tygodnika czy programu TV jest ograniczona więc co podawać. To naturalnie, co chce czytelnik-widz, ale jak ma on decydować?

Z Moskwy

Kto może kupuje żywności i wódki, (jej sprzedaż wzrosła o 145%), na 3 tygodnie i jedzie na daczę.

Wybory prezydenckie

Trwa „zabawa”. Zarejestrowani kandydaci nie wystąpili jednym szeregiem by je przesunąć. Z drugiej, „naczelnik z Żeliborza” nie zastanawia się co dla Polski będzie najlepsze, a tylko co utrzyma jego partię u koryta i nie ustępuje woli większości Polaków, którzy chcą przesunięcia terminu wyborów.

Co mają więc zrobić obywatele by nie było wyborów „korespondencyjnych” jak chce, na chama, imć Jarosław?

Kto czyha?

Jest oczywiste, że moc polskich małych czy nawet średnich firm padnie. A kto czyha by je za psi pieniądz przejąć?

O wódzi

Co mnie łączy z umiłowanym Aleksandrem Mniejszym Łukaszenko – wódka, mikro jej pijemy. Więc nie jestem jej koneserem, a tylko każdym razem po dwie butelki dla przyjaciół do Polski wożę.

W Gońcu był wspaniały wywiad z Panem Józefem Królem, który Czytelnikom i mnie dał mikro kurs produkcji tego godnego trunku.

Jeśli z woli Pana Boga obejmę władze na Białorusi to już dziś zapraszam pana Króla. Najpierw by stwierdził jakość naszej wódki, a potem dam mu szansę stworzenia małej gorzelni, która by wypuszczała wódkę – Rolls-Royce.

Aleksander Pruszyński