Premier Justin Trudeau zapowiedział we czwartek kolejne środki, które mają pomóc kanadyjskim przedsiębiorstwom przetrwać kryzys COVID-19, w tym zwiększenie dostępu  do kredytu i pomoc w zapłaceniu  komercyjnych czynszów

Ogłoszony wcześniej program pożyczkowy, który oferuje przedsiębiorstwom gwarantowaną wspieraną przez rząd pożyczkę  do 40 000 dol., będzie teraz dostępny dla firm o funduszu płacowym od $20 000 do $1,5 mln. Poprzednio taka nieoprocentowana pożyczka była przeznaczona dla zakładów o funduszu płac od 50 000 do 1 miliona dolarów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

10 000 dol z tej pożyczki może podlegać umorzeniu.

Trudeau powiedział, że od czasu otwarcia tego programu, zatwierdzono 195 000 pożyczek o wartości około 7,5 miliarda dolarów.

Trudeau ogłosiło również plan pomocy małym firmom w opłacaniu czynszu komercyjnego za kwiecień, maj i czerwiec. Powiedział, że plan zostanie opracowany z premierami prowincji, ponieważ kwestie te podlegają jurysdykcji prowincji.

Kanadyjska Izba Handlowa komentując ten komunikat stwierdziła, że ​​czynsz jest jednym z największych stałych kosztów przedsiębiorstw, a możliwość jego zapłaty jest często czynnikiem decydującym o tym, czy firma może przetrwać.

Kanadyjska Federacja Niezależnego Biznesu (CFIB) twierdzi zaś, że ​​koszty wynajmu za ten okres powinny zostać zmniejszone lub wyeliminowane, a nie tylko odroczone.

Premier Justin Trudeau poinformował też, że minie jeszcze  „dużo czasu”, zanim Kanada  rozważy zniesienie ograniczeń w podróżowaniu przez granicę amerykańsko-kanadyjską, mimo że prezydent Donald Trump uznał, że może to nastąpić niebawem

Trudeau uznał też, że do ponownego uruchomienia gospodarki nie dojdzie szybko, gdyż taka przedwczesna decyzja mogłaby mieć katastrofalne następstwa.