Chińska gospodarka skurczyła się o 6,8 procent w pierwszym kwartale 2020 r. Po tym, jak koronawirus zamknął duże połacie kraju.

Do tej pory w każdym kwartale w ciągu minionych pięciu lat tempo wzrostu gospodarczego w Chinach było niezwykle stabilne , wahając się w wąskim przedziale od 6 do 7 procent.

Rządząca Partia Komunistyczna od dziesięcioleci obiecywała swoim obywatelom wzrost gospodarczy i „umiarkowany dobrobyt” . Wszyscy będą teraz patrzeć na szybkość, z jaką Chiny będą  w stanie się zregenerować, ale jak sugerują dane z marca dotyczące całej gospodarki, będzie to długa i żmudna droga.

Tymczasem średnie dochody spadły w pierwszym kwartale o 3,9 procent, a na wsi o 4,7 procent podał NBS.
Aby pogorszyć sprawy, Chiny stoją w obliczu ogromnego szoku popytowego wynikającego z wysiłków innych krajów na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii.

Skalę szoku zagranicznego, z którym borykają się Chiny, obnażyły ​​dane opublikowane w czwartek w Stanach Zjednoczonych, które pokazały 5,25 miliona nowych bezrobotnych w ciągu ostatniego tygodnia, co daje łączną liczbę około 22 milionów osób ubiegających się o bezrobocie od początku kryzysu koronawirusowego .
Również w Stanach Zjednoczonych sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa odnotowały rekordowe spadki w marcu, podczas gdy kluczowe gospodarki strefy euro, takie jak Niemcy i Francja, są już w recesji, a cały blok może doświadczyć bolesnego skurczu.

 

za South China Morning Post