Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie w czwartek z premierem Chin Li Keqiang. Rozmowa dotyczyła walki z koronawirusem i zakupu sprzętu medycznego, uzgodnienia procedur i weryfikacji jakości zakupów – poinformowało w piątek PAP Centrum Informacyjne Rządu.

“Szefowie rządów Polski i Chin potwierdzili gotowość dalszej współpracy w obliczu wspólnego zagrożenia. Zgodzili się, że pandemia powoduje nie tylko problemy w obszarze zdrowia publicznego, ale generuje też zupełnie nowe wyzwania ekonomiczne” – czytamy w komunikacie.

Jak zaznaczono, Polska i Chiny stoją przed wspólnymi wyzwaniami. Dlatego – podkreślono – bardzo ważna jest wymiana doświadczeń. “Polsce zależy na doskonaleniu metod kontroli rozwoju pandemii, przy jednoczesnym wznawianiu funkcjonowania gospodarki” – podano w komunikacie.

Szefowie rządów wyrazili nadzieję na podtrzymanie i rozwój eksperckich kontaktów do końca walki z pandemią.

“Polska dostrzega potrzebę dialogu z Chinami w zakresie analizy ryzyka i zarządzania łańcuchami dostaw. Premier Mateusz Morawiecki wyraził gotowość do zwiększenia polskiego udziału w dwukierunkowej, korzystnej dla każdej ze stron, wymianie gospodarczej” – podkreślono.

 

pap