Skuteczność remdesiwiru firmy Gilead i innych leków o zmienionym przeznaczeniu będzie można udowodnić w ciągu 3 do 4 miesięcy, mówi jeden z wiodących ekspertów

Czołowy ekspert koronawirusa w Korei Południowej powiedział, że ramy czasowe skutecznego leczenia Covid-19 mogą być znacznie krótsze niż to, co jest potrzebne do opracowania szczepionki, i wyróżnił remdesivir Gilead Sciences jako obiecującego kandydata.
Dr Kim Woo Joo, który  przewodniczy wysiłkom antypandemicznym w Korei Południowej na Covid-19 oraz Mers w 2015 r., powiedział, że „nie byłby zbyt optymistyczny” co do możliwości uzyskania szczepionki na Covid-19 w ciągu najbliższych 18 miesięcy, ale są dowody na skuteczność remdesiwiru, eksperymentalnego leku przeciwwirusowego opracowanego w celu leczenia m.in. eboli i HIV.
Kim dodał, że Narodowy Szpital Uniwersytecki w Seulu oraz Amerykański Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych, kierowany przez dr Anthony’ego Fauciego  – współpracowały w celu przetestowania remdesiviru.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Statystyki ogłoszone w czwartek w szpitalu w Chicago stosującym remdesivir w leczeniu ciężkich przypadków Covid-19 mówią, że obserwowano szybkie wyleczenie gorączki i problemów oddechowych, a większość pacjentów została wypisana w ciągu tygodnia.

W związku z doniesieniami cena akcji Gilead wzrosła o prawie 15 procent. Firma ma siedzibę w Foster City w Kalifornii.

Kim wspomniał także o chlorofenie, leku przeciwko malarii, jako innym obiecującym kandydacie.

Tymczasem szczep koronawirusa zidentyfikowany w Indiach zawiera mutację, która może podważyć obecne wysiłki na rzecz opracowania szczepionki.

Badania kliniczne nad szczepionkami już rozpoczęły się w Chinach i Stanach Zjednoczonych, ale mutacja RDB może powodować większą niepewność co do ostatecznego wyniku.

Ciągła mutacja koronawirusa oznacza, że ​​szczepionka będzie wymagać okresowych testów i aktualizacji.