Prowincja Ontario ogłosiła w poniedziałek, że podejmie stopniowe, trzyetapowe działania w celu ponownego otwarcia gospodarki.

W połowie marca prowincja ogłosiła stan wyjątkowy, starając się ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, nakazując zamknięcie wszelkich przedsiębiorstw, które uznano za zbędne. Stan wyjątkowy został ostatnio przedłużony do połowy maja.

Premier Doug Ford nie podał żadnych konkretnych dat ponownego otwarcia, podkreślając “nieprzewidywalną naturę” wysoce zakaźnego wirusa.

„Ramy dotyczą tego, jak otwieramy się ponownie, a nie kiedy ponownie się otwieramy” – powiedział Ford.

„Nie podam tych dat, dopóki nie będziemy gotowi, ponieważ wirus działa z własną prędkością”.

Według dokumentu opublikowanego przez prowincję w poniedziałek, w pierwszym etapie ponownie otworzą się wybrane miejsca pracy i umożliwi się organizowanie niewielkich spotkań.

W drugim etapie otworzy się więcej zakładów pracy oraz zezwolone będą większe zgromadzenia.

Ostatni etap złagodziłby ograniczenia dotyczące zgromadzeń publicznych i w sposób odpowiedzialny otworzyłby wszystkie miejsca pracy.

Minister zdrowia Christine Elliott powiedziała, że „mamy jasną ścieżkę do bezpiecznego i stopniowego łagodzenia ograniczeń”.

Elliott dodał, że istnieje plan przywracania operacji planowych, z operacjami usuwania nowotworów na początku listy.

Każdy etap planu ponownego otwarcia byłby monitorowany przez urzędników zdrowia  i ograniczenia mogłyby być ponownie wprowadzane, gdyby wirus okazał się zbyt trudny do powstrzymania.

„W miarę zniesienia środków zdrowia publicznego i wznowienia działalności gospodarczej społeczeństwo będzie musiało nadal utrzymywać dystans fizyczny i mycie rąk, a także izolować się w przypadku wystąpienia objawów COVID-19”, stwierdza prowincja w komunikacie.

„W miarę możliwości należy kontynuować  pracę z domu”.