Oddział ratunkowy jest zwykle jednym z najbardziej ruchliwych  miejsc w każdym szpitalu, ale obecnie wiele oddziałów ratunkowych zieje pustką ponieważ pacjenci z dolegliwościami i urazami niezwiązanymi z koronawirusem unikają szpitali w obawie przed pandemią.

„Dziwnie przechodzić przez izbę przyjęć z tyloma pustymi łóżkami” – mówi CTV News dr Gaurav Puri z Regionalnego Centrum Zdrowia Southlake w Newmarket.

„Wszystkie nasze pokoje są puste”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

 

„Nie obsadzają  oddziału pielęgniarkami, ponieważ nie ma pacjentów” – twierdzi Puri. „To niesamowite. To zdecydowanie niesamowite. ”

Ci, którzy przychodzą na oddział ratunkowy pomimo obawy przed COVID-19, często przychodzą  za późno. „Widzimy pacjentów, którzy przez tydzień cierpią na bóle brzucha, potem przychodzą i mają   zapalenie wyrostka robaczkowego

Kobieta, która miała przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), zapalną chorobę płuc, zwlekała dwa tygodnie. Kiedy przybyła, była w tak złym stanie, że prawie musiała być podłączona do respiratora.

To nie tylko jest problem w Southlake.

Szacuje się, że w szpitalach w całej Kanadzie jest obecnie ponad 11 tysięcy wolnych łóżek, zarówno z powodu mniejszej liczby wizyt pogotowia ratunkowego, jak i faktu, że anulowano ogromną liczbę operacji – prawie 53 tysiące.

Minister zdrowia Ontario ocenia, że ​​35 osób zmarło w oczekiwaniu na operację serca. Jest to liczba, która z pewnością wzrośnie, ponieważ tysiące operacji jest przekładane z każdym tygodniem.