Zdaniem gubernatora Illinois J.B. Pritzkera wyznawanie religii, a tym samym uczestnictwo we Mszy świętej jest dozwoloną czynnością. W związku z tym lista miejsc, do których można się udać mimo nakazu „stay at home” została rozszerzona.

Zakazu już nie ma, ale we mszy świętej może  maksymalnie uczestniczyć 10 osób. Należy także pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Archidiecezja Chicago zapewniła, że dostosuje się do zaleceń lokalnych władz i będzie respektować obowiązek dystansowania społecznego zarządzony przez Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych (CDC).

„Od początku kryzysu COVID-19 Archidiecezja Chicago postępowała zgodnie z wytycznymi stanowych władz i agencji, zapewniając bezpieczeństwo wszystkim wiernym i duchowieństwu. Dziękujemy gubernatorowi Pritzkerowi za jego decyzję. Będziemy organizować msze święte i inne liturgie zgodnie z wytycznymi wydanymi przez CDC” – brzmi oświadczenie Archidiecezji.

Nakaz gubernatora „stay at home” obowiązuje do końca maja. Pritzker zdecydował o poluzowaniu restrykcji nie bez powodu. Apelowało o to wiele grup społecznych i organizacji kościelnych, a do sądów w stanie Illinois wpłynęło kilka pozwów dotyczących zarządzenia gubernatora. Ostatni z nich złożył kościół Beloved Church położony na północno-zachodnich przedmieściach. W pozwie zarzuca się politykowi, że wydany przez niego nakaz jest niezgodny z konstytucją i ogranicza podstawowe prawa wspólnoty.

 

Gubernator zmienił zdanie, ale zarówno Archidiecezja, jak i stanowi urzędnicy zachęcają parafian do udziału w mszach świętych zdalnie, czyli za pośrednictwem transmisji internetowych. Fizyczne uczestnictwo w liturgiach nie było możliwe od 14 marca.

za Monitor (Chicago)