Mój sklep spożywczy przeprowadził gruntowne czyszczenie po tym, jak u pracownika stwierdzono COVID-19. Co to w ogóle znaczy? – pyta Toronto Star

Dogłębne czyszczenie stało się częścią naszego nowego słownictwa pandemicznego wraz z terminami takimi jak dystans społeczny, izolacja i zarażenie społecznościowe.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Ale co to właściwie znaczy?

Nic specjalnego –  usuwane są wszelkie zanieczyszczenia a powierzchnie odkażane

Niektóre  firmy sprzątające oferują  ten proces sklepom spożywczym lub fabrykom, w których pracownicy zostali pozytywnie przetestowani na COVID-19.

Czyszczenie skupia się na zapewnieniu, że miejsca, które często się dotyka zostaną zdezynfekowane – „telefony, klawiatury, myszy, klamki, krany, spłukiwanie toalety” . Zespoły takie pracują w nocy, kiedy sklepy są zamknięte, ponieważ muszą także zachować dystans społeczny.

Czasami robią się też „suche zamglenie”, jeśli klient o to poprosi. Rozpylany jest środek dezynfekujący.

Ludzie nadal muszą nadal podejmować regularne środki ostrożności, takie jak dystans społeczny i mycie rąk. Nawet najobszerniejsze czyszczenie „dezynfekuje tylko w danym momencie”.

Dziennikarze The Star skontaktowali się z kilkoma firmami, które przeprowadziły „głębokie czyszczenie” w związku z tym, że członkowie personelu   pozytywnie przetestowani zostali na COVID-19.

Rzecznik LCBO odpowiedział, że termin ten odnosi się do „szeroko zakrojonego procesu czyszczenia” przeprowadzonego zgodnie z wytycznymi Public Health Ontario. Wykonanie może zająć nawet jeden dzień, a środki obejmują „dokładne czyszczenie i dezynfekcję wszystkich wewnętrznych powierzchni, punktów styku, a także zewnętrznych wejść”.

Pusateri’s Fine Foods, ekskluzywna sieć sklepów spożywczych w Toronto, sprowadziła profesjonalistów do głębokiego czyszczenia pod koniec kwietnia po tym, jak pracownik centrali odwiedził jeden ze  sklepów, zanim zdał sobie sprawę, że ma COVID-19.

Rzecznik sklepu spożywczego Longo odmówił komentarza. Costco i Loblaws również nie odpowiedziały na prośby o komentarz, a w sklepach tych sieci personel był chory.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​SARS-CoV-2, wirus powodujący COVID-19, jest dość łatwy do zabicia – zapewnia Rennie Kissoonsingh, dyrektor ds. bezpieczeństwa i jakości w komercyjnej firmie sprzątającej GDI Services Canada.

Ważne jedynie to, by zrobić to dokładnie…