Kanadyjskie gospodarstwa domowe mają obecnie zadłużenie wynoszące 1,83 dolara za każdy dolar dochodu do dyspozycji

Statistics Canada twierdzi, że w trzecim kwartale wzrosły kwoty zadłużenia  kanadyjskich gospodarstw domowych  w stosunku do ich dochodów.

Agencja podaje, że zadłużenie gospodarstw domowych na rynku kredytowym jako odsetek dochodów do dyspozycji wzrosło do 183,3 procent wyrównanych sezonowo w trzecim kwartale, w porównaniu do 182,6 procent w drugim kwartale.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Innymi słowy, Statistics Canada podaje, że na każdego dolara dochodu do dyspozycji gospodarstw domowych w okresie od lipca do września przypadało 1,83 dolara długu na rynku kredytowym.

Dochody wzrosły w kwartale o 0,8 procent, podczas gdy zadłużenie gospodarstw domowych na rynku kredytowym wzrosło o 1,2 procent.

“Zarówno kredyty hipoteczne, jak i kredyty niehipoteczne rosły pomimo agresywnych podwyżek stóp procentowych” – zauważa ekonomista Bank of Montreal, Shelley Kaushik, z zadłużeniem hipotecznym sięgającym 2,07 biliona dolarów, a innymi formami zadłużenia sięgającymi 722,6 miliarda dolarów.

Ta góra długów o wartości 2,8 biliona dolarów spowodowała, że wskaźnik obsługi długu gospodarstw domowych – kwota pieniędzy, które gospodarstwa domowe wydają na obsługę zadłużenia, jako procent ich dochodów – wzrósł do 13,97 procent w trzecim kwartale, w porównaniu z 13,46 procent w drugim kwartale.

Podczas gdy kwoty, które Kanadyjczycy są winni, wzrosły, wartość ich aktywów spadła, powodując spadek krajowej wartości netto na mieszkańca o 3,8 procent do 438 815 dol.