Justice Centre for Constitutional Freedoms będzie reprezentowac w sądzie Patricka Lefebvre, mieszkańca Edmonton, który był przetrzymywany i został ukarany mandatem w wysokości 1200 dolarów za naruszenie przepisów zawartych w sekcji 73(1) Public Health Act. Lefebvre w sposób pokojowy wyrażał swoje poglądy przed budynkiem prowincyjnej legislatury w Albercie po południu 2 maja 2020 roku. Levebvre’owi towarzyszyło sześć osób. Ich mały protest dotyczył ograniczeń wprowadzanych z powodu COVID-19.

W pewnej chwili podjechało do nich dwóch policjantów na rowerach. Jeden z nich powiedział, że nie wolno tu organizować protestu. Zebrani stwierdzili, że nie robią nic złego, ponieważ jest ich mniej niż 15 (prowincyjne wytyczne zakazują zgromadzeń powyżej 15 osób).

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Policjanci wzięli Lefebvre’a za ręce i odprowadzili do radiowozu. Przez 30 minut był przesłuchiwany i dostał mandat. Mężczyzna twierdzi, że nie podano mu dokładnego powodu zatrzymania i nie wytłumaczono, czy złamał prowincyjny nakaz. Na mandacie ma tylko adnotację o sekcji 73(1) Public Health Act – że osoba, która łamie przepisy Aktu, nakazy związane z sekcją 62 oraz nakazy urzedników ds. zdrowia, popełnia przestępstwo.

Kanadyjska konstytucja broni prawa obywateli do pokojowego gromadzenia się i wyrażania opinii w takich miejscach, jak tereny przed parlamentem, twierdzi James Kitchen, prawnik z Justice Centre.