W poniedziałek Financial Accountability Office (FAO) opublikowało wiosenną prognozę gospodarczą i budżetową. Wynika z niej, że deficyt budżetowy Ontario w 2020 roku będzie najwyższy w historii. Poziom zadłużenia do PKB netto wzrośnie do rekordowego poziomu 49,7 proc. i będzie prawie o 10 punktów procentowych wyższy niż w ubiegłym roku.

Deficyt prowincji wzrośnie czterokrotnie do 41 miliardów dolarów ze względu na wydatki związane z koronawirusem i spadek dochodów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W przyszłym roku, gdy gospodarka drgnie i zacznie się odbudowywać, dług Ontario w odniesieniu do PKB pozostanie wysoki, według szacunków FAO na poziomie 48,7 proc. Odbudowa prowincyjnej gospodarki ma zależeć od skuteczności zwalczania pandemii i “tempa odmrażania”. Jeśli odmrażanie będzie następować systematycznie latem, prowincyjna gospodarka powinna się wzmacniać w 2021 roku, tak że przyszłoroczny deficyt wyniesie 25,3 miliarda dol. Jeśli jednak proces odmrażania będzie się przeciągać, zadłużenie będzie dalej rosnąć. Według pesymistycznego scenariusza stosunek długu do PKB może wtedy w 2021 roku przekroczyć 52 proc.