Dla ogółu społeczeństwa regularne mycie rąk jest w rzeczywistości lepszym sposobem na uniknięcie COVID-19 niż noszenie rękawiczek – stwierdził rzecznik Kanadyjskiej Agencji Zdrowia Publicznego (PHAC).

Agencja wcześniej zalecała Kanadyjczykom praktykowanie dystansu społecznego i publiczne noszenie maski jako środków zapobiegawczych, ale do tej pory milczała, czy ludzie powinni nosić jednorazowe rękawiczki.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

PHAC stwierdza, że zakładanie rękawiczek może prowadzić do problemów, jeśli użytkownik dotknie zanieczyszczonej powierzchni, a następnie dotknie twarzy. Wirus może zarazić ludzi, przedostając się do oczu, nosa lub ust.

Mikrobiolog Keith Warriner zgadza się, że rękawiczki nie są najlepszym rozwiązaniem.

„Zapewnia to fałszywe poczucie bezpieczeństwa” – ostrzega Warriner, profesor na Uniwersytecie Guelph. „Jeśli nosisz rękawiczki, rzadziej myjesz ręce, co jest jedną z najlepszych strategii”.

Warriner ostrzega również, że jeśli rękawiczki jednorazowe nie zostaną właściwie zdjęte, ludzie mogą się zakazić.

Tymczasem sieci gastronomiczne Tim Hortons, McDonald’s i Starbucks wprowadziły obowiązek, aby pracownicy nosili maski na twarz, ale mają inne zasady dotyczące rękawiczek jednorazowych.

Tim Hortons wymaga, aby wszyscy pracownicy je nosili, McDonald’s udostępnia je tym, którzy obsługują klientów i mają do czynienia z gotówką, a Starbucks daje pracownikom  „opcję” noszenia rękawiczek.

Tymczasem Warriner uważa, że noszenie rękawiczek w miejscu pracy może również prowadzić do fałszywego poczucia bezpieczeństwa, więc pracownicy mogą nie myć rąk – i zmieniać rękawiczek – tak często, jak powinni.

Tim Hortons, McDonald’s i Starbucks zapewniają, że mają ścisłe protokoły mycia rąk dla pracowników.