Ontario rozważa wejście w drugą fazę odmrażania gospodarki, mimo że liczba nowych przypadków COVID-19 wcale nie spada. Premier Doug Ford zasugerował, że poluzowanie gospodarki mogłoby nastapić na początku przyszłego tygodnia. Powiedział w czwartek rano, że oglądał różne statystyki i wykresy dotyczące pandemii i doszedł do wniosku, że rzeczy zaczynają wyglądać nieco lepiej.

W drugiej fazie odmrażania gospodarki przewidywane jest otwarcie większej liczby przedsiębiorstw opartych na pracy biurowej, a także zwiększenie liczby osób uczestniczących w zgromadzeniach (obecnie jest to pięć osób).

Główne kryterium brane pod uwagę podczas podejmowania decyzji o łagodzeniu restrykcji to odnotowanie stałego spadku dziennej liczby nowych zachorowań przez okres od dwóch do czterech tygodni. Kryterium jednak nie zostało spełnione przez trzy tygodnie po 14 maja, gdy Ford ogłosił początek odmrażania i zezwolił na otwarcie “nie-niezbędnych” sklepów znajdujących się poza centrami handlowymi. Od tamtego czasu dzienna liczba nowych przypadków tylko dwa razy spadła poniżej 300. Średnia z ostatnich trzech tygodni wynosi 371 nowych przypadków na dzień. W ostatnim tygodniu zauważono tendencję zwyżkową.

Dla porównania w Quebecu liczba wykrywanych przypadków zakażenia koronawirusem spada od początku maja. W ostatnich czterech dniach nowych zachorowań było poniżej 300 dziennie. W Kolumbii Brytyjskiej po 6 maja nie odnotowano więcej niż 30 nowych zachorowań dziennie.

Ontaryjska minister zdrowia Christine Elliott była bardziej powściągliwa niż premier. Stwierdziła, że prowadzonych jest wiele rozmów, między innymi na temat przechodzenia do drugiej fazy. Nie wiadomo, kiedy mogłoby to nastąpić, ale rząd chce być gotowy na ten moment. O statystykach powiedziała, że sytuacja bardzo powili się poprawia i że musimy zobaczyć, czy ten trend się utrzyma.

Pozytywne jest, że zmniejsza się liczba hospitalizacji. W czwartek w ontaryjskich szpitalach przebywało 776 osób z potwierdzonym COVID-19. To najmniej od 14 kwietnia. Spada też liczba domów opieki, w których odnotowano lokalne ogniska choroby. Jest ich 89, najmniej od połowy kwietnia. Od środy rano d czwartku rano wykonano 20 822 testy, najwięcej od początku pandemii.

76 proc. aktywnych przypadków COVID-19 w Ontario znajduje się w GTA. Pojawiły się jednak przypadki na terenach wiejskich w regionie Niagary i południowo-zachodnim Ontario. 15 z 34 jednostek zdrowia publicznego ma na swoim terenie mniej niż pięć aktywnych potwierdzonych przypadków. Premier Ford powiedział, że obecna sytuacja nie przekreśla możliwości regionalnego otwierania gospodarki, mimo że wcześniej był przeciwny takiemu podejściu.