Lider NDP, Jagmeet Singh, twierdzi, że rząd federalny postępuje nierozsądnie przygotowując ustawę, na mocy której możliwe byłoby wtrącanie do więzienia osób niesłusznie pobierających Canada Emergency Response Benefit. Singh mówi, że ustawa proponowana przez liberałów krzywdzi osoby, którym zasiłek miał pomóc i które straciły pracę z powodu COVID-19. Dodał, że Justin Trudeau wykazał się hipokryzją klękając podczas antyrasistowskiej demonstracji, a jednocześnie szykując taką ustawę.

Według Singha NDP otrzymało od partii liberalnej projekt ustawy w miniony weekend. Lider NDP zapowiedział, że w obecnej postaci jego partia nie może jej poprzeć. Proponowane kary są wymierzone w osoby biedne i doświadczające przejawów rasizmu. Rząd powinien stworzyć system, który pozwoli na odzyskanie niesłusznie wypłaconych pieniędzy, a nie taki, który będzie skazywał obywateli na karę więzienia podczas pandemii.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Z ostatnich danych rządu wynika, że wnioski o CERB złożyło 8,37 miliona osób. Do 2 czerwca w formie zasiłków wypłacono 43,18 miliardów dolarów.