Dwoje kandydatów na lidera federalnej partii konserwatywnej, z czworga identyfikujących się jako “pro-life”, nie zgadza się na stosowanie szczepionki przeciwko COVID-19 uzyskiwanej z linii ludzkich komórek zarodkowych. Szczepionka Ad5-nCoV opracowana przez chińskie ośrodki naukowe Beijing Institute of Biotechnology, Academy of Military Medical Sciences i firmę CanSino Biologics Inc. bazuje na wykorzystaniu linii komórkowej HEK293 będącej własnością National Research Council, którą pozyskano kilkadziesiąt lat temu z abortowanego płodu. W maju NRC ogłosiło, że będzie brać udział w badaniach klinicznych szczepionki, a premier Trudeau dodał, że szczepionka została zatwierdzona przez Health Canada do badań klinicznych na ludziach.

Kandydatka Leslyn Lewis stwierdziła, że nawet jeśli szczepionka zostanie zatwierdzona do użytku, Kanada powinna utrzymać jak najwyższe standardy etyczne. Naród z takim potencjałem i kreatywnością nigdy nie powinien być zmuszony do przekraczania granic etyki, by ratować życie.

Inny kandydat, Derek Sloan, powiedział, że stosowanie szczepionek, co do których są wątpliwości związane z etyką, jest nieodpowiedzialne i ryzykowne. “Kanadyjczycy nie powinni być stawiani przed wyborem: zdrowie albo sumienie”.

Sloan wcześniej mówił, że jest przeciwny obowiązkowym szczepieniom przeciwko COVID-19. Lewis wyraziła swój sprzeciw wobec obowiązku szczepienia w ostatnim tygodniu.

Kandydaci Erin O’Toole i Peter MacKay nie wypowiadali się w tej sprawie.