Jak informuje Ontario Parks, od połowy czerwca stopniowo będą otwierane wszystkie parki prowincyjne w Ontario. Jednak przed wyjazdem Ontario Parks prosi o sprawdzenie, czy konkretny park jest czynny i czy miejsce kempingowe jest dostępne. Na razie będą nieczynne kempingi w parkach: Darlington, Long Point, Pinery, Rock Point, Selkirk, Sibbald Point, Turkey Point.

12 czerwca
Od tej daty będą otwierane plaże, po zrobieniu prac porządkowych i zakończeniu testów wody.

15 czerwca
Dostępne będą wcześniej zamówione miejsca kempingowe w większości parków prowincyjnych (obowiązuje ograniczenie do 6 osób, chyba że jest to rodzina).

22 czerwca
Stopniowo będą otwierane kempingi, udostępnione zostaną łazienki, woda pitna i stacje sanitarne dla kamperów. Otwarte zostaną również miejsca kempingowe w interiorze we wszystkich parkach prowincyjnych i rezerwatach. Jeśli konkretne miejsce kempingowe nie zostanie otwarte, Ontario Parks automatycznie kasuje rezerwację i zwraca pieniądze bez kary. Nie ma potrzeby odwoływania rezerwacji.

Planuje się powoli udostępniać chatki i jurty, parkowe sklepy, wypożyczalnie sprzętu, visitor centers, place zabaw i miejsca do uprawiania sportu.

Prysznice, pralnie, grupowe kempingi, zadaszone miejsca piknikowe i baseny będą zamknięte do końca sezonu.

Pracownicy parków będą kontrolować, szczególnie w okresach nasilonego ruchu turystycznego, liczbę ludzi korzystających z dziennego pobytu i kempingów w wybranych parkach poprzez limitowanie sprzedaży pozwoleń na parkowanie oraz rezerwacji miejsc kempingowych, które pozostaną puste przez cały sezon. Promowane będzie zachowywanie zalecanego przez ministerstwo zdrowia tzw. dystansu społecznego.

Sytuacja może się zmieniać, zależnie od zaleceń wydawanych przez ministerstwo zdrowia. Proszę sprawdzać na stronie Ontario Parks wiadomości pod hasłem !COVID-19:Get the latest updates on Ontario Parks and COVID-19. Tam też znajdą państwo link do strony podającej informacje o tym, w jakich regionach turystycznych będą dostępne m.in. wycieczki z przewodnikiem, rowerowe, piesze, autobusowe i statkami, winiarnie, baseny, wodne atrakcje, plaże, prywatne kempingi, teatry, koncerty i wydarzenia kulturalne.

Nie wiemy, jak będzie wyglądało w praktyce ograniczenie dostępu do części miejsc kempingowych, bo większość w bliżej położonych aglomeracji torontońskiej parkach jest zarezerwowana na sierpniowy długi weekend. Jak widać, brak pryszniców i wizja mycia się w misce w namiocie Kanadyjczykom nie wydają się takie straszne.

Joanna Wasilewska
Andrzej Jasiński