W piątek 17 lipca duża część Ontario wejdzie w trzecią fazę odmrażania gospodarki. Wyjątkiem będą niektóre regiony w południowym Ontario i GTA. W fazie 2 pozostaną następujące jednostki administracyjne agencji zdrowia publicznego:

  • Durham Region Health Department,
  • Haldimand-Norfolk Health Unit,
  • Halton Region Public Health,
  • Hamilton Public Health Services,
  • Lambton Public Health,
  • Niagara Region Public Health,
  • Peel Public Health,
  • Toronto Public Health,
  • Windsor-Essex County Health Unit,
  • York Region Public Health.

Premier Doug Ford przypomniał, że powyższe regiony weszły z opóźnieniem w fazę drugą i powinny w niej pozostać przez odpowiedni czas.

W ramach trzeciej fazy prowincja zezwoli na jedzenie w restauracjach, występy artystów, otwarcie kin i używanie placów zabaw. Wszystko oczywiście z zachowaniem zasad dystansowania społecznego, wzmożonej dezynfekcji i stosowania barier z plexiglasu.

W przestrzeniach zamkniętych dopuszczone będą zgromadzenia do 50 osób. W przypadku zgromadzeń na wolnym powietrzu limit będzie zwiększony do 100 osób. Uczestnicy zgromadzeń musza jednak pamiętać o utrzymaniu odległości od osób należących do innych gospodarstw domowych lub ustanowionych stałych kręgów społecznych liczących do 10 osób.

Osoby, które pracują razem, w tym także zespoły artystyczne czy ekipy budowlane, nie podlegają powyższym limitom.

Osoby gromadzące się na nabożeństwach religijnych, na ślubach lub pogrzebach, w dalszym ciągu będą mogły zajmować nie więcej niż 30 proc. miejsc dostępnych w światyni.

Z powrotem będą otwarte obiekty sportowe i siłownie, ale tu też ma obowiązywać utrzymanie dystansu społecznego. Wyjątek stanowią „gry zespołowe oraz wymagania treningu osobistego”. Zamknięte z kolei pozostają parki rozrywki i parki wodne.

Minister zdrowia Christine Elliott przypomniała, że podstawą do złagodzenia restrykcji jest przestrzeganie trzech podstawowych zasad: zasłanianie twarzy i nosa, mycie rąk i utrzymanie odległości od innych osób. Pani minister zastrzegła, że urzędnicy ds. zdrowia będą monitorować sytuację epidemiczną i jeśli pojawią się nowe ogniska COVID-19, ograniczenia mogą zostać z powrotem wprowadzone.

Koronawirus w Ontario rozprzestrzenia się obecnie nieco wolniej. Liczba nowych przypadków stale spada od pięciu dni. W poniedziałek potwierdzono 116 nowych zachorowań. Łącznie w prowincji na COVID-19 zachorowało 36 839 osób. 88,7 proc. przypadków jest “rozwiązanych”, podaje ministerstow zdrowia. Zmarły 2722 osoby.