„Lewica przyjęła taktykę tłumienia każdego dialogu oraz każdej dyskusji i to będzie dla niej zgubne” — powiedział amerykański lewicowy filozof i działacz polityczny Noam Chomsky w  wywiadzie dla chorwackiego dziennika Jutarnji. Przed dwoma tygodniami w magazynie Harper został opublikowany list przeciwko ograniczaniu wolności wypowiedzi, który Chpmsky podpisał wraz z wielomma innymi intelektualistami od lewocy do prawicy jak pisarka J. K. Rowling.  Sygnatariusze ostrzegają, że praktyki cenzorskie  mogą  przekształcić się w „nowy dogmat”  i przeciwstawiają się fali politycznie poprawnej nietolerancji i cenzury.

“Redaktorzy otrzymują zwolnienia, ponieważ publikują kontrowersyjne artykuły, z półek znikają książki z powodu tzw. nieautentyczności, dziennikarze są karani za pisanie na pewne tematy, śledzi się profesorów za cytowanie dzieł literackich…“, czytamy w liście –  mamy „coraz mniej wymiany idei”.

„To jest początek narodzin totalitarnej nowomowy” — powiedział Chomsky w wywiadzie dla chorwackiego dziennika – „To wszystko przypomina Orwella i jego powieść Rok 1984“.

Tłumienie debaty to zabieg, który do niedawna czyniła prawica, ale dziś metodę tę przejęła lewica. I będzie to dla niej bardzo zły krok.

Terror poprawności politycznej, powoduje, że każdy, kto wypowiada się poza oficjalnym kanonem myślenia, jest „unieważniany” i wyrzucany poza margines społeczny.

 

wpolityce.pl gon