Rosyjskie okręty pod amerykańskim nosem

Rosyjski okręt podwodny o napędzie atomowym odwiedzi Kubę w obliczu rosnącego napięcia z USA
Władze w Hawanie poinformowały, że rosyjska łódź podwodna, do której dołączą trzy inne okręty marynarki wojennej, nie będzie przewozić broni nuklearnej

Atomowy okręt podwodny Kazan i trzy inne rosyjskie okręty wojenne, w tym fregata rakietowa „Admirał Gorszkow”, tankowiec i holownik ratowniczy, zadokują w stolicy Kuby w dniach 12–17 czerwca – podało w oświadczeniu kubańskie ministerstwo rewolucyjnych sił zbrojnych.

„Żaden z okrętów nie przewozi broni nuklearnej, zatem ich postój w naszym kraju nie stanowi zagrożenia dla regionu” – stwierdziło ministerstwo.

Oświadczenie nadeszło dzień po tym, jak przedstawiciele władz amerykańskioch poinformowali, że Waszyngton śledził rosyjskie okręty wojenne i samoloty , które miały przybyć na Karaiby w celu wzięcia udziału w ćwiczeniach wojskowych. Powiedzieli, że Ćwiczenia będą częścią szerszej rosyjskiej odpowiedzi na wsparcie USA dla Ukrainy.

Urzędnicy amerykańscy stwierdzili, że rosyjska obecność wojskowa jest zauważalna, ale nie niepokojąca.

Kubański prezydent Miguel Diaz-Canel spotkał się z Władimirem Putinem w zeszłym miesiącu podczas corocznej parady wojskowej odbywającej się 9 maja na Placu Czerwonym przed Kremlem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że podczas przybycia rosyjskiej floty do portu w Hawanie z jednego z okrętów zostanie wystrzelonych 21 salw w ramach pozdrowienia dla narodu, które zostaną odwzajemnione przez baterię artylerii rewolucyjnych sił zbrojnych Kuby.