Aleksander Łukaszenko zwołał pilne spotkanie z członkami Rady Bezpieczeństwa, donosi prezydencka służba prasowa. Tematem spotkania jest aresztowanie 33 „bojowników” z organizacji paramilitarnej PMC Wagner . 32 z nich to obywatele Rosji.

Prezydent nazwał incydent “nagłym”.

– Patrzę na reakcję Rosjan. Już, usprawiedliwiając się, mówią, że sami ich prawie tu przywieźliśmy. Najwyraźniej musisz jakoś uzasadnić swoje brudne intencje. Dlatego bardzo chciałbym prosić, aby w tej sytuacji i przy tym fakcie wszystko było niezwykle szczere i uczciwe. Jeśli są to obywatele Rosji (jak rozumiem, byli przesłuchiwani), to należy natychmiast skontaktować się z odpowiednimi strukturami Federacji Rosyjskiej, aby wyjaśnili, co się dzieje – powiedział prezydent Białorusi.

Sekretarzowi prasowemu prezydenta polecono zaapelować do rosyjskich mediów i kanałów kontaktowych, „żeby, jak mówi Putin, nie wywołały zamieci. Jeśli jesteś winny, musisz wyjść z tej sytuacji z godnością. Niewinny – cóż, nie chcemy zdyskredytować kraju, który jest nam bliski ”.

Szef KGB Białorusi Valery Vakulchik poinformował prezydenta, że ​​aresztowania dokonano tej nocy około godziny 5.30 pod Mińskiem. Film z zatrzymania został pokazany w wieczornym komunikacie informacyjnym na kanale telewizyjnym Belarus 1 .

Vakulchik odpowiedział twierdząco na wyjaśniające pytanie prezydenta, czy „jest absolutnie pewne, że to firma Wagnera”.

W nocy z 28 na 29 lipca pod Mińskiem zatrzymano 33 osoby. Państwowe media podały, że są to bojownicy zagranicznej prywatnej firmy wojskowej „Wagner”. 32 z nich wywieziono z sanatorium pod Mińskiem, kolejną osobę odnaleziono i zatrzymano na południu kraju.

Wszyscy zatrzymani są obywatelami Federacji Rosyjskiej, 14 z nich jest wymienionych w bazie Myrotvorets jako uczestnicy działań wojennych w Donbasie.  Co z resztą ponad 160 bojowników jest nadal nieznane.

Sekretarz stanu Rady Bezpieczeństwa Andriej Rawkow powiedział : „Nie otrzymaliśmy tych informacji ani przez FSB, ani przez GRU, ani przez żadną inną strukturę”.

Rawkow zapowiedział działania, jakie zostaną podjęte w kraju po aresztowaniu Rosjan. Komitet Graniczny Białorusi wzmocni operacyjne zabezpieczenie granic państwowych, w tym z Rosją. Od Białorusinów oczekuje się również wzmocnienia środków bezpieczeństwa podczas imprez masowych, w tym związanych z kampanią wyborczą. Białoruskie MSZ wezwie ambasadorów Rosji i Ukrainy.

Читать полностью: https://news.tut.by/economics/694631.html