W niedzielę nad Ontario przeszły gwałtowne burze, które szczególnie dały o sobie znać w centralnej i wschodniej części prowincji. Environment Canada ostrzegała przed tornadami, burzami i ulewami. Alarmy pogodowe odwołano około 10:30 wieczorem.

Meteorolog Peter Kimbell potwierdził, że burza wywołała zniszczenia w CamdenEast, na północny-zachód od Kingston, o 2:30 po południu, zanim jeszcze agencja wydała ostrzeżenia o tornadach. 20-30 drzew zostało wyrwanych z korzeniami, na jednym domu doszło do zerwania dachu, kilka innych domów też zostało uszkodzonych. Po tym zdarzeniu Environment Canada zmieniło status ostrzeżenia dla Ottawy, Cornwall-Morrisburg, Smiths Falls i Brockville z „watch” na „warning”. 3-4 ośrodki burzowe widoczne na radarach wykazywały tendencje rotacyjne, tłumaczy Kimbell.

Toronto and Region Conservation Authority wydało ostrzeżenie o podtopieniach dla niżej położonych terenów. Przez weekend wyjątkowo dużo padało, tak że wzrósł poziom wód. W GTA spadło od 15 do 70 mm deszczu w ciągu 12 godzin.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Przybyło wody w rzece Don, co widać w rejonie Bayview na południe of Todmorden Mills, a także w pobliżu DVP. Pieszym i rowerzystom korzystających w tamtejszych tras zalecano niezbliżanie się do wezbranych rzek i strumieni. Zwłaszcza dzieci i zwierzęta domowe nie powinny podchodzić do wody.

Eksperci przypominają, że nawet jeśli deszcz ustanie, to trochę potrwa, zanim poziom wody wróci do normalnych wartości.