Była kandydatka na prezydenta Białorusi Swietłana Tichanowska zaapelowała do Białorusinów, by nie przeciwstawiali się policji i nie brali udziału w protestach.

 

Nagranie opublikowano w serwisie Telegram. Nie wiadomo, kiedy i gdzie film został nagrany – na Białorusi, czy już na Litwie, gdzie obecnie przebywa Tichanowska.
„Drodzy obywatele Republiki Białorusi! Ja, Swietłana Tichanowska, dziękuję wam za udział w wyborach prezydenckich. Naród Białorusi dokonał wyboru. Z wdzięcznością i ciepłem apeluję do wszystkich obywateli, którzy przez cały ten czas mnie wspierali. Białorusini! Wzywam was do zachowania rozwagi i szacunku dla prawa. Nie chcę krwi i przemocy. Proszę was, abyście nie przeciwstawiali się milicji, nie wychodzili na place, żeby nie narażać życia. Dbajcie o siebie i swoich bliskich” – powiedziała Tichanowska.

Wcześniej we wtorek na youtubowym kanale „Strana dla Żyzni”, założonym przez jej aresztowanego męża, ukazało się inne oświadczenie Tichanowskiej. Kobieta przekonywała w nim, że „całkowicie samodzielnie” podjęła decyzję o wyjeździe na Litwę.  Oświadczenie zakończyła słowami, że „dzieci są najważniejsze w naszym życiu”. Dzieci Tichanowskiej przebywają poza Białorusią