AstraZeneca Plc wstrzymała finalną fazę testowania jednego z czołowych kandydatów na szczepionkę przeciwko COVID-19 po podejrzeniu poważnej niepożądanej reakcji u uczestnika badania, poinformował we wtorek portal informacyjny  Stat News.

Szczepionki u Astra Zeneca zamówił już kanadyjski rząd

Zacytowano rzecznika AstraZeneca, który stwierdził w oświadczeniu, że „standardowy proces przeglądu spowodował wstrzymanie szczepień, aby umożliwić przegląd danych dotyczących bezpieczeństwa”.

W ramach badania testowana jest szczepionka COVID-19 opracowywana przez naukowców z AstraZeneca i University of Oxford w różnych miejscach, w tym w Wielkiej Brytanii, gdzie właśnie zgłoszono niepokojący wypadek.

Charakter sprawy i kiedy to się stało, nie zostały szczegółowo opisane, chociaż według Stat News uczestnik testów ma wyzdrowieć.

Stat podał, że “poważne działania niepożądane są różne” i mogą obejmować problemy wymagające hospitalizacji, choroby zagrażające życiu i śmierć.

Dziewięciu wiodących amerykańskich i europejskich twórców szczepionek zobowiązało się we wtorek do utrzymania naukowych standardów bezpieczeństwa i skuteczności swoich eksperymentalnych szczepionek pomimo pilnej potrzeby powstrzymania pandemii koronawirusa.

Firmy, w tym AstraZeneca, Pfizer Inc i GlaxoSmithKline, wydały coś, co nazywają „historycznym zobowiązaniem” po wzroście obaw, że standardy bezpieczeństwa mogą się załamać w obliczu nacisków politycznych, by pośpiesznie wypuścić szczepionkę.

Firmy oświadczyły, że „będą utrzymywać integralność procesu naukowego, pracując nad potencjalnymi globalnymi dokumentami regulacyjnymi i zatwierdzeniami dla pierwszych szczepionek COVID-19”.

Pozostałymi sygnatariuszami są Johnson & Johnson, Merck & Co, Moderna Inc, Novavax Inc, Sanofi i BioNTech.

za reuters