Dwóch amerykańskich senatorów w liście do prezydenta Dudy strofuje go za rzekomy antysemityzm i przypomina o konieczności wypłaty zadośćuczynienia za tzw mienie bezspadkowe – podaje Żydowska Agencja Telegraficzna

Senatorzy wyrażają zaniepokojenie wzrostem tego,  antysemickiego dyskursu w Polsce, powołując się również na jedną z wypowiedzi prezydenta Dudy.
List wystosowany został we wtorek przez senatora Jacky’ego Rosena z D-Nev. i Jamesa Lankforda   R-Okla. Nadawcy kilkakrotnie powołują się na bliskie więzi  Stanów Zjednoczonych i Polski w dziedzinie bezpieczeństwa i sugerują, że brak reakcji na antysemityzm oraz brak szybkiej “restytucji mienia” może zahamować rozwój tych relacji.

„Jesteśmy zaniepokojeni narastającym w Polsce dyskursem antysemickim i czynienia ze społeczności żydowskiej kozła ofiarnego co jest sprzeczne z wartościami podzielanymi przez nasze narody” – czytamy w liście. „W szczególności podczas kampanii prezydenckiej w Polsce w 2020 roku Prawo i Sprawiedliwość i telewizja państwowa rozpowszechniały antysemickie stereotypy posługując się i słabo zawoalowaną demagogią”.

Lankford i Rosen, współprzewodniczący Międzypartyjnej Grupy Zadaniowej Senatu ds. Zwalczania Antysemityzmu, przytaczają zapewnienie prezydenta Dudy, że „Nigdy nie podpisze ustawy, która będzie  traktować spadki ludzi z jednej grupy etnicznej bardziej korzystnie niż innych” i piszą, że “te niepokojące oświadczenia oprócz narażania społeczności żydowskiej w Polsce, podważają zobowiązania Polski wynikające z Deklaracji Terezinskiej  z 2009 r.”

-Wiemy, że podzielacie nasze pragnienie wzmocnienia partnerstwa między USA a Polską, dlatego wzywamy Pana do jednoznacznego potępienia antysemityzmu, w tym propagowanego przez Prawo i Sprawiedliwość oraz państwa sojuszników politycznych, a także do przyjęcia kompleksowych przepisów dotyczących restytucji mienia ery Holokaustu.  – stwierdzają

całość tutaj