Prezydent Rosji Władimir Putin obiecał we wtorek pogłębienie stosunków handlowych i bezpieczeństwa z Koreą Północną oraz wsparcie jej stanowiska przeciwko Stanom Zjednoczonym.
Stany Zjednoczone i ich azjatyccy sojusznicy próbują ocenić, jak daleko Rosja posunie się, ze wsparciem północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una, którego kraj jako jedyny przeprowadził w XXI wieku testy broni nuklearnej.

Putin pochwalił Pjongjang za przeciwstawienie się ” amerykańskiej presji gospodarczej, szantażom i groźbom”.
W artykule opublikowanym przez północnokoreańskie media państwowe Putin pochwalił „towarzysza” Kima i obiecał „wspólnie przeciwstawiać się nielegalnym jednostronnym ograniczeniom”, rozwijać handel i wzmacniać bezpieczeństwo w całej Eurazji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Waszyngton, odmawiając wprowadzenia w życie wcześniej osiągniętych porozumień, nieustannie wysuwa nowe, coraz bardziej rygorystyczne i w sposób oczywisty niedopuszczalne żądania” – stwierdził Putin w artykule wydrukowanym na pierwszej stronie północnokoreańskiego Rodong Sinmun, organu rządzącej Partii Robotniczej.
„Rosja zawsze wspierała i nadal będzie wspierać KRLD i bohaterski naród koreański w jego opozycji do podstępnego, niebezpiecznego i agresywnego wroga”.

Putin zauważył, że Związek Radziecki jako pierwszy uznał Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (KRLD) założoną przez dziadka Kima, Kim Ir Sena, niecałe dwa lata przed wojną koreańską w 1950 r.
Północnokoreańskie media państwowe publikowały także artykuły wychwalające Rosję i wspierające jej działania wojskowe na Ukrainie, nazywając je „świętą wojną wszystkich obywateli Rosji”.
Wizyta państwowa Putina zbiega się z oskarżeniami Stanów Zjednoczonych, że Korea Północna dostarczyła Rosji „dziesiątki rakiet balistycznych i ponad 11 000 kontenerów z amunicją” do użytku na Ukrainie.

W poniedziałek Biały Dom wyraził zaniepokojenie pogłębiającymi się stosunkami między Rosją a Koreą Północną. Departament Stanu USA stwierdził, że jest „całkiem pewne”, że Putin będzie zabiegał o dostawy broni, aby wesprzeć swoją wojnę na Ukrainie.
Moskwa i Pjongjang zaprzeczyły doniesieniom  o transferze uzbrojenia, ale obiecały zacieśnienie więzi wojskowych, być może obejmujących wspólne ćwiczenia.

Rosja ma w tym roku wyprodukować więcej  amunicji ni- całe NATO  zatem podróż Putina ma prawdopodobnie na celu pokazanie Waszyngtonowi, jaką rolę może Moskwa odegrać w obliczu wielu światowych kryzysów.
W marcu Rosja zawetowała coroczne odnowienie składu panelu ekspertów monitorującego egzekwowanie długotrwałych sankcji Organizacji Narodów Zjednoczonych wobec Korei Północnej w związku z jej programami dotyczącymi broni nuklearnej i rakiet balistycznych.

Doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow powiedział, że Rosja i Korea Północna mogą podczas wizyty podpisać umowę o partnerstwie, która obejmie kwestie bezpieczeństwa.
Dodał, że umowa nie będzie skierowana przeciwko żadnemu innemu krajowi, ale „nakreśli perspektywy dalszej współpracy”.
Wizyta obejmie indywidualne rozmowy między obydwoma przywódcami, a także koncert galowy, przyjęcie państwowe, występy honorowe, podpisanie dokumentów i oświadczenie dla mediów – cytuje wypowiedź Uszakowa rosyjska agencja informacyjna Interfax.
Minister obrony Rosji Andriej Biełousow, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, ministrowie zasobów naturalnych, zdrowia i transportu, szefowie rosyjskiej agencji kosmicznej i jej kolei oraz główny specjalista Putina ds. energii, wicepremier Aleksander Nowak, wezmą udział w delegacji.
Komercyjne zdjęcia satelitarne pokazały, że przed wizytą Korea Północna przygotowywała się do  parady wojskowej w centrum Pjongjangu.

Od 2006 r. Korea Północna objęta jest sankcjami ONZ za swoje programy budowy rakiet balistycznych i broni nuklearnej, a z biegiem lat środki te zostały zaostrzone.
Rada Bezpieczeństwa jest podzielona co do sposobu postępowania z Pjongjangiem.
Rosja i Chiny twierdzą, że dalsze sankcje nie pomogą, a wspólne ćwiczenia wojskowe Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej jedynie prowokują Pjongjang.

Po Korei Północnej w dniach 19–20 czerwca Putin odwiedzi Wietnam .