Prezydent Donald Trump ogłosił w środę zarządzenie prezydenckie, które będzie wymagało by każde dziecko które urodziło się żywe podczas nieudanych próby aborcji otrzymało opieki medyczną.

„To jest nasz święty moralny obowiązek ”, powiedział Trump 23 września, przemawiając w nagranym wcześniej przemówieniu wideo podczas wirtualnego wieczoru National Catholic Prayer Breakfast.

Ustawa o urodzonych żywych dzieciach, które przeżyły aborcję, była kilkakrotnie wprowadzana w Kongresie, ale nie stała się prawem. Projekt ustawy utknął w Izbie Reprezentantów w latach 2019-2020, ponieważ niewystarczająca liczba posłów podpisała petycję o absolutorium, która spowodowałaby głosowanie nad projektem.

Proponowane prawo nie stworzyłoby żadnych nowych ograniczeń ani ograniczeń w dostępie do aborcji, ale wymagałoby, aby niemowlęta urodzone żywe po próbie aborcji otrzymały odpowiednią opiekę medyczną, spójną z opieką medyczną udzielaną dziecku w tym samym wieku ciążowym urodzonym w innych okolicznościach . Kilka stanów przyjęło własną wersję ustawy.

Pełny tekst dekretu nie został jeszcze opublikowany, ale oczekuje się, że będzie odzwierciedlał projekt federalnego prawodawstwa w tej sprawie.

 

„Chcę wyrazić głęboką wdzięczność wszystkim, którzy modlą się za mnie, za Pierwszą Damę i za nasz wspaniały kraj” – powiedział Trump.

Prezydent mówił również o tym, jak dorastał w pobliżu kościoła katolickiego w dzielnicy Queens w Nowym Jorku i sam widział „niesamowitą pracę”, jaką Kościół wykonuje dla osób marginalizowanych.

„Katolicy ze wszystkich środowisk dzielą miłość Chrystusa z najsłabszymi, opiekując się osobami starszymi, bezdomnymi i sąsiadami w potrzebie. Nasz naród jest silny dzięki katolikom i wszystkim wierzącym” – dodał.

W Kanadzie, pomimo – teoretycznie prawa każdego człowieka do opieki medycznej, a za człowieka uważa się każdego kto żywy opuścił drogi rodne – rejestruje się wiele przypadków “żywych aborcji”, Urodzeni w ten sposób ludzie skazywani są jednak na “śmierć na kuwecie”. Podjęta kilka lat temu podczas rządów Partii Konserwatywnej inicjatywa poselska, podpisana swego czasu również przez posła federalnego polskiego pochodzenia Władysława Lizonia, aby policja RCMP zbadała przypadki nieudzielenia pomocy osobom urodzonym w trakcie aborcji nie zakończyła się krokami prawnymi.