Ambasador USA w Warszawie, Georgette Mosbacher wraz z kilkudziesięcioma ambasadorami  poparła “społeczność LGBT” m.in. w Polsce podpisując list otwarty. List podpisali m.in.   ambasadorzy Izraela, RPA, Wenezueli oraz Kanady.

Polskie władze twierdzą, że prawa obywatelskie osób nieheteroseksualnych nie są w żaden sposób łamane, zaś walka toczy się z lewicową agresywną ideologią tzw. środowisk LGBT, której działacze nie szanują praw współobywateli.

Tolerancja należy do polskiego DNA, nikt nas jej nie musi uczyć; zgadzam się z listem ambasadorów, że szacunek należy się każdej osobie, zupełnie nie zgadzam się, że w Polsce są osoby, którym ten szacunek jest odbierany – oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki

„Prowokacją i deep fake’em” były tabliczki z napisem „LGBT free zone” – dodał Morawiecki. Dodał, że pewien mężczyzna przykręcał tabliczki z nazwami polskich miejscowości.

Jak podano, sporządzanie listu koordynowała ambasada Królestwa Belgii w Polsce.

O liście Mosbacher poinformowała na Twitterze:

“Prawa człowieka to nie ideologia – są one uniwersalne. 50 ambasadorów się z tym zgadza”

“Chociaż ze względu na uwarunkowania epidemiologiczne Warszawska Parada Równości 2020 nie mogła się odbyć w przewidzianym terminie, wyrażamy nasze poparcie dla wysiłków na rzecz podniesienia świadomości społecznej na temat problemów dotyczących społeczności lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych (LGBTI) oraz innych społeczności, które w Polsce stoją przed podobnymi wyzwaniami.

Doceniamy również podobne starania w Białymstoku, Bielsku-Białej, Częstochowie, Gnieźnie, Kaliszu, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Nowym Sączu, Olsztynie, Opolu, Płocku, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Tarnowie, Toruniu, Trójmieście, Włocławku, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Potwierdzamy przyrodzoną godność każdej osoby, wyrażoną w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

(…)

Oddajemy hołd ciężkiej pracy osób LGBTI i innych społeczności w Polsce i na świecie, a także pracy wszystkich tych, którzy dążą do zapewnienia praw człowieka osobom LGBTI i innym osobom należącym do społeczności stojących w obliczu podobnych wyzwań oraz zakończenia dyskryminacji w zwłaszcza ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową.

Prawa człowieka są uniwersalne i wszyscy, w tym osoby LGBTI, mają prawo w pełni z nich korzystać.

To jest coś, co każdy powinien wspierać” – czytamy w liście.